آب شیرین کن: شرکت آریا عمران قصد دارد در این نوشته برای شما عزیزان نحوه کارایی و کاربرد دستگاه های آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی شرح دهد. این شرکت ارائه دهنده انواع دستگاه های آب شیرین کن و  تجهیزات آن می باشد. برای تماس با کارشناسان ما با شماره های دفتر تهران ۲۶۷۶۰۱۶۹-۰۲۱ ۲۶۷۶۰۱۷۷-۰۲۱ و دفتر کرج ۳۴۴۲۲۴۳۴-۰۲۶ و ۳۴۴۷۴۳۷۳-۰۲۶ تماس حاصل نمایید.

آب شیرین کن | آبشیرین کن صنعتی | شرکت آریا عمران

به دلایل اینکه تمامی جهان هستی با معضل کمبود آب مواجه است بنابراین بشر به فکر اختراع دستگاهی بود که این معضل را برطرف کند بنابراین دستگاه های زیادی برای تصفیه کردن آب اختراع کردند که بهترین آن ها عبارت است از:

  1. فرایند غشایی
  2. فرایند تقطیر

فرایند غشایی

فرایند غشایی همان فرایند RO  یا سیستم اسمز معکوس می باشد. که در این فرایند از یک غشا به نام غشای نیمه تراوا استفاده می شود که یک نوع ورقه ی است که بر روی خود منافذی دارد که این غشا تنها مولکول های آب را از خود عبور می دهد و به ذرات معلق موجود در آب اجازه عبور نمی دهد. و با این روش به شیرین سازی آب می پردازد.

 فرایند تقطیر

در این فرایند با استفاده از انرژی گرمایشی آب را بخار می کنند. این روش یکی از بهترین روش ها برای جداسازی نمک موجود در آب می باشد. بعد از اینکه آب بخار شد در فرایند بعدی به وسیله خنک سازی آب ، آب شیرین به دست می آید.

پارامتر مهمی که در این فرایند وجود دارد میزان انرژی مصرف شده می باشد. استفاده از انرژی حرارتی از رکن های اصلی این فرایند می باشد به این دلیل که از نظر زمانی بسیار به صرفه است.

آب شیرینکن | آبشیرین کن | آبشیرینکنکاربرد آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن های صنعتی کاربردهای بسیاری را دارند که یکی از مهمترین این کاربردها در صنعت کشاورزی می باشد. زمانی که آب دارای شوری باشد باعث صدمه رسیدن به محصولات زمین های کشاورزی و مزارع می شود .

بنابراین باید این آب ها تصفیه شوند و سپس مورد استفاده قرار گیرند. بهترین دستگاه برای تصفیه کردن آب دستگاه آب شیرین کن به روش اسمر معکوس می باشد این روش همان فرایند غشایی است که در بالا به شرح آن پرداختیم.

این دستگاه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف همچون گلخانه ها، کارخانه جات تولید آب معدنی و انواع نوشیدنی ها، تصفیه کردن آب های چاه، آب های سطحی و…. را دارد.

ژان آنتولی نولت شخصی بود که نخستین بار دستگاه تصفیه آب به روش سیستم RO  را اختراع کرد. این روش از زمانی که اختراع شد تا دویست سال فقط در آزمایشگاه ها مورد استفاده بود ولی سپس در سال ۱۹۴۹ در دانشگاهی در کالیفرنیا این فرایند را به جهت تصفیه نمودن آب دریا به کار گرفتند.

بعد از این زمان محققانی که در این دانشگاه و دانشگاه دیگری به نام فلوریدا بودند از این فرایند به جهت تولید آب شرب استفاده کردند.

علت به کار بردن آب شیرین کن با روش اسمز معکوس این است که این روش علاوه بر مقرون به صرفه بودنش، کاربردهای بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد.

تجهیزات دستگاه آب شیرین کن

  1. پیش تصفیه
  2. اسمزمعکوس
  3. سیستم تزریق مواد شیمیایی
  4. تجهیزات برقی دستگاه
  5. سیستم شستشو

پیش تصفیه

وجود این قسمت طول عمر، بازدهی سیستم های RO  را افزایش می دهد. به جهت تولید آب آشامیدنی استفاده از بخش پیش تصفیه بسیار ضروری می باشد. همچنین این بخش در بیشتر شدن عمر فیلترهای ممبرین و بیشتر شدن بازدهی آن ها نیز به صورتی که رسوب و جرم گرفتگی و خراب شدن فیلترهای ممبرین را به حداقل می رساند کابرد دارد.

اسمز معکوس

در این بخش توسط پمپ های فشار قوی آب را به سمت فیلترهای ممبرین هدایت می کنند.

فیلترهای ممبرین قادر به از بین بردن باکتری ها، ویروس ها، پاتوژن های موجود در آب خالص می باشند و نیز این نوع از فیلتراسیون قادر به کارایی در فشارهای زیاد می باشند و نسبت به PH  آب حساسیتی کمی دارند.

فیلترهای ممبرین فشاری تا حدود ۲۲۰ psi  را میتوانند تحمل کنند و تا حدود ۹۸ % ذرات معلق موجود در آب را می توانند حذف کنند.

دارای پرشروسل از جنس فایبرگلاس می باشند به دلیل اینکه فیلترهای ممبرین را در آن جای دهند.

زمان تعویض فیلتر ها و نحوه نگهداری از آب شیرین کن

آب شیرینکن ها یک آچار به خصوص برای باز کردن پوشش یا کاور فیلتر ها دارند که در مواقعی که اشاره می شود باید تعویض شوند .
فیلتر های اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام می دهند غالبا باید هر ۶ ماه یکبار تعویض گردند.
البته میزان عملکرد دقیق آن ها به عوامل گوناگونی مانند کیفیت آب ورودی و مقدار مصرف دارد اما به صورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض آن ها برای هر ۶ ماه یکبار توصیه میشود.
فیلتر مرحله چهارم که همان فیلترهای ممبرین است تا ۲ سال عمر میکند البته به شرطی که فیلتر های قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبینند.
فیلترهای مرحله ۵ و ۶ بهتر است هر یک سال یکبار تعویض شوند.
توجه داشته باشید که فاکتورهای اصلی برای تعیین دقیق زمان تصفیه

  •  کیفیت آب ورودی
  •  مقدار مصرف
  • دمای آب ورودی

میباشند ولی چون این فاکتورها حتی در یک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و امکان دارد
حتی در یک محل در مواقع مختلف متفاوت باشند پس بنا را بر اندازه معمول مصرف یک خانواده پر جمعیت با کیفیت معمول آب آن شهر در نظر میگیریم .

زمان تعویض فیلتر آب شیرین کن , آبشیرین کن , فیلترزمان تعویض فیلتر ممبرین

اگر فیلتر های پیش تصفیه در دستگاه آب شیرین کن مرتب هر ۶ ماه یکبار تعویض گردند عمر فیلتر ممبرین دو سال می باشد.
البته با تست TDS نیز می توان به سلامت یا عدم سلامت فیلتر ممبرین دستگاه آبشیرین کن پی برد.

گارانتی دستگاه آب شیرینکن صنعتی

دستگاه های آب شیرینکن شرکت آریا عمران دارای یکسال گارانتی می باشد و در صورت آبدهی و خرابی قطعات شرکت دستگاه را به صورت رایگان تعویض و یا سرویس می شود .

Buy now