theme

آب شیرین کن – تصفیه آب :

پاکسازی پیشگیرانه

در برخی از برنامه های کاربردی، رسوب گرفتگی با استفاده از پاکسازی پیشگیرانه ممبرین در سیستم های آب شیرین کن – تصفیه آب به روش اسمز معکوس – اسمزمعکوس کنترل می شود. این امر به سیستم آب شیرین کن اجازه می دهد تا بدون سختی گیری یا تزریق مواد شیمیایی , عملیات تصفیه آب و رفع رسوب گیری صورت گیرد. به طور معمول، این سیستم ها در بازیابی پایین و در محدوده ۲۵٪ کار می کنند و المان های ممبرین پس از ۱-۲ سال جایگزین (تعویض) می شوند. بر این اساس، این سیستم ها عمدتا” دربرگیرنده پروژه های تک عنصری کوچک  جهت آب آشامیدنی حاصل از آب های شهری و یا آب دریا می باشند. ساده ترین روش تمیز کردن و پاکسازی این است که با باز کردن شیر سوپاپ , یک فلاش(سیفون) تحت فشار کم به سمت جلو صورت گیرد. فاصله های پاکسازی کوتاه مدت تاثیر بیشتری در مقایسه با فواصل پاکسازی بلندمدت خواهد داشت(به عنوان مثال ۳۰ ثانیه هر ۳۰ دقیقه).

علاوه بر این,  همانطور که در بخش های قبل توضیح داده شده است , پاکسازی را می توان توسط مواد شیمیایی تمیز کننده انجام داد.  در فرایندهای دسته ای (مقیاسی)  مانند تصفیه فاضلاب، بطور معمول تمیز کردن ممبرین ها پس از هر دسته صورت می گیرد.

پروسه تمیز کردن، پاکسازی شیمیایی، و فواصل تمیز کردن باید  مورد به مورد , تعیین و بهینه گردد. مراقبت های خاص باید انجام شود تا اجازه ندهد لایه رسوبی در طول زمان زیاد شود.

تنظیم متغیرهای اجرایی

هنگامی که سایر روش های کنترل رسوب مثمر ثمر واقع نمی گردد، متغیرهای اجرایی پروژه باید بگونه ای تنظیم شوند که رسوب گرفتگی رخ ندهد. غلظت نمک های حل شده را می توان با حفظ غلظت آنها پایین تر از  محدوده حلالیت , کنترل نمود. تا زمانی که غلظت کنسانتره به اندازه کافی کم باشد,  این کار  با کاهش عملکرد سیستم انجام می شود.

قابلیت حل شدگی به عواملی مانند دما و pH نیز بستگی دارد. در مورد سیلیس، افزایش دما و pH باعث افزایش حلالیت آن می شود . سیلیکا اغلب تنها دلیل تعدیل برای درنظر گرفتن تنظیم متغیرهای اجرایی جهت کنترل رسوب  می باشد، زیرا این تنظیمات دارای نقایص اقتصادی (مصرف انرژی) یا سایر خطرات رسوب گرفتگی (CaCO3 در pH بالا) هستند.

برای سیستم های کوچک، بازیابی کم همراه با یک برنامه پاکسازی پیش گیرانه ممکن است یک روش مناسب برای کنترل رسوب گرفتگی می باشد.

 

دیدگاه ها بسته شده است