تصفیه فاضلاب کارخانه | هوزینگ فلزی | شرکت آریا عمران

انواع تصفیه کردن فاضلاب: تصفیه فاضلاب می تواند به روش های مکانیکی یا فیزیکی و شیمیایی (تصفیه اولیه)، بیولوژیکی (تصفیه ثانویه) یا پیشرفته (تصفیه سوم) انجام شود. فن‌آوری‌های خاص تصفیه فاضلاب، که عموماً از فرآیندهای شیمیایی استفاده می‌کنند،

انواع تصفیه کردن فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آریاعمران

برای حذف آلاینده‌های مخصوص فاضلاب صنعتی استفاده می‌شوند. هر یک از این فناوری ها از تاسیسات خاصی استفاده می کند که به صورت جداگانه طراحی شده اند. در بسیاری از موارد آلاینده های مختلفی که جزئی از پساب های صنعتی هستند می توانند بازدارنده فرآیند تصفیه بیولوژیکی باشند و یا حتی به طور کامل از این فرآیند جلوگیری کنند.

در این موارد لازم است فرآیندهای صنعتی مربوطه موضوع مطالعه قرار گیرند تا با انطباق یا اصلاح فناوری از آلودگی در منبع جلوگیری شود.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب

فرآیندهای تصفیه فاضلاب که در این فرایند تکنولوژیکی با آن مواجه می شوند و نام آنها بر اساس فرآیندهایی است که بر اساس آنها انجام می شود به شرح زیر است:

الف) تصفیه مکانیکی – که در آن فرآیندهای تصفیه ماهیتی فیزیکی دارند.

تمیز کردن مکانیکی سیستم تعلیق درشت را حفظ می کند. برای نگهداری آنها از گریل، غربال، دستگاه های سنباده زدایی، جداکننده چربی و دکانتر استفاده می شود.

کوره ها بدنه های درشت شناور معلق در فاضلاب (پارچه، کاغذ، جعبه، الیاف و غیره) را حفظ می کنند. مواد باقی مانده روی کوره ها به همین ترتیب تخلیه می شوند تا در گودال ها ذخیره یا سوزانده شوند.

در برخی موارد می توان آنها را با برش به اندازه ۰٫۵-۱٫۵ میلی متر در تجزیه کننده های مکانیکی خرد کرد. تجزیه کننده ها مستقیماً در کانال دسترسی فاضلاب خام نصب می شوند تا آویزهای متلاشی شده بتوانند از کوره ها عبور کرده و همزمان با بدنه های باقی مانده تخلیه شوند.

انواع تصفیه کردن فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آریاعمران

آب شیرین کن

با توجه به اینکه سیستم فاضلاب واحدی وجود دارد، سنباده‌ها برای تصفیه خانه فاضلاب ضروری هستند، زیرا ماسه عمدتاً توسط آب باران آورده می‌شود. ماسه نباید به مراحل پیشرفته تصفیه خانه برسد تا از مشکلاتی مانند:

  1.  آسیب به تاسیسات پمپاژ؛
  2.  مشکلات در عملکرد کانترها؛
  3.  کاهش ظرفیت مفید مخازن تخمیر لجن و جلوگیری از گردش لجن.

کارخانه های سمباده زدایی باید ذرات با قطر بیش از ۰٫۲ میلی متر را با ته نشینی حفظ کنند و در عین حال از رسوب مواد آلی جلوگیری شود تا باعث تخمیر آنها نشود.

ب) تصفیه شیمیایی – که در آن فرآیندهای خالص سازی ماهیت فیزیکی و شیمیایی دارند.

تصفیه شیمیایی نقش مشخصی در فرآیند فناوری دارد که بخشی از محتوای ناخالصی فاضلاب را حذف می کند.

خالص سازی شیمیایی با انعقاد – لخته سازی منجر به کاهش محتوای مواد آلی بیان شده در CBO5 تقریباً می شود. ۲۰ تا ۳۰ درصد اجازه می دهد تا از بارگذاری بیش از حد لجن فعال با مواد آلی جلوگیری شود.

فرآیند انعقاد لخته سازی

شامل تصفیه فاضلاب با معرف های شیمیایی، در این مورد، سولفات آهن کلردار و آب آهک است که دارای خاصیت تشکیل یون های مشترک با مواد آلی در آب و تجمع به تکه های بزرگ است که قادر به تخلیه در آب هستند. شکل یک رسوب عامل اصلی در فرآیند انعقاد لخته سازی یون Fe3 + است که از اکسید کردن سولفات آهن با هیپوکلریت سدیم به دست می آید. شیر آهک که به همراه سولفات آهن اضافه می شود نقش تسریع در فرآیند تشکیل پوسته و ته نشین شدن رسوب تشکیل شده را دارد.

واکنش اکسیداسیون FeSO4 و رسوب Fe (OH) 3 به شرح زیر است:

۲FeSO4 + 3Ca (OH) 2 + Cl2 = 2Fe (OH) 3 + 2CaSO4 + CaCl2

حذف تکه های تشکیل شده با ته نشین شدن ضروری است زیرا می توانند از توسعه فرآیندهای اکسیداسیون بیوشیمیایی با مسدود کردن سطوح تبادل متابولیک بیوسنوز جلوگیری کنند. با توجه به تغییرات زیاد pH که فاضلاب با آن وارد تصفیه خانه می شود، لازم است pH به گونه ای اصلاح شود که پس از تصفیه فیزیکوشیمیایی، PH آب بین ۶٫۵-۸٫۵ باشد، محدوده ای که در آن بیوشیمیایی تخریب تحت اثر میکروارگانیسم ها در لجن فعال بهینه است.

برای این منظور pH با ۹۸% H2SO4 یا ۴۰% NaOH در مخزن کنترل pH اصلاح می شود. در عین حال، اصلاح pH باعث کاهش تهاجمی فاضلاب بر روی لوله‌ها، سازه‌ها و تجهیزات می‌شود.

ج) تصفیه بیولوژیکی – که در آن فرآیندهای تصفیه دارای ماهیت فیزیکی و بیوشیمیایی .

منظور از تصفیه بیولوژیکی مجموعه ای از عملیات و مراحل فن آوری است که به وسیله آن مواد آلی موجود در فاضلاب حاصل از فعالیت های مختلف انسانی با کمک کشت میکروارگانیسم ها به محصولات تخریب بدون آسیب (CO2، H2O، CH4 و غیره) و یک توده سلولی جدید بی ضرر (زیست توده) تبدیل می شود.

فرآیند فن آوری تصفیه بیولوژیکی را می توان به دو روش سازماندهی کرد:

۱) با کشت میکروارگانیسم های جدید پراکنده در کل حجم راکتور تصفیه

۲) با کشت میکروارگانیسم های جدید روی یک تکیه گاه

۳) از طریق سیستم کشت در کل توده آب آلوده

سیستم دوم شامل توسعه فرهنگ در فیلم (فیلم) بیولوژیکی است و این فرآیند در ساخت و سازهایی با فیلترهای بیولوژیکی خاص انجام می شود.

لجن فعال

یک سیستم پراکنده است که در آن مواد معلق باید از پساب تصفیه شده بیولوژیکی جدا شود.

در فرآیند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب های بارگیری شده با مواد آلی، نقش اصلی متعلق به گروه باکتری های ارگانوفاژ (خواران مواد آلی) است. این باکتری ها بسته به استعداد زندگی در حضور یا عدم حضور اکسیژن به سه گروه طبقه بندی می شوند:

الف) هوازی محدود به باکتری.

ب) باکتری های هوازی اختیاری.

ج) باکتری های بی هوازی.

باکتریها، گروهی ناهمگن از موجودات میکروسکوپی، میکروسلولی یا گروه بندی شده در مستعمرات با یک هسته، اکثراً بدون کلروفیل، هتروتروف ها (که مجبورند غذای خود را به شکل مواد آلی از محیط بیرون ببرند) نقش اساسی در این نوع دارند.

باکتریهای هوازی میکروارگانیسم هایی هستند که به نسبت قابل توجهی فقط در محیط های حاوی اکسیژن می توانند رشد و تولید مثل کنند.

باکتری های هوازی اجباری مانند ساپروفیت ها، نیتریفایرها، برخی سولفوباکتری ها و میکروب های بیماری زا فقط در حضور اکسیژن مولکولی زندگی می کنند.

این باکتریها اختیاری برخی از مخمرها را که باکتری های نیترات زدایی کننده آن هستند، در کنار هم قرار می دهند.

باکتری های بی هوازی موجوداتی هستند که قادر به زندگی بدون حضور اکسیژن آزاد هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *