نمک زدایی تصفیه آب | تصفیه فاضلاب صنعتی | آریا عمران

 

تصفیه آب صنعتی RO: یا اسمز معکوس یک فناوری تصفیه آب است که از غشاهای نیمه تراوا برای حذف تا ۹۹٫۷ درصد از عناصر محلول در آب استفاده می کند. به این ترتیب آب خالص و بدون ناخالصی، باکتری و ویروس به دست می آید.

تصفیه آب صنعتی RO | هوزینگ pvc | شرکت آریا عمران

اولین غشاهای اسمز معکوس در سال ۱۹۵۹ اختراع شد و در سال ۱۹۶۰ ثبت اختراع شد. اولین فیلتر تصفیه آب خانگی اسمز معکوس در سال ۱۹۷۰ ظاهر شد. آنها بدون توجه به کیفیت آب ورودی برای تولید آب خالص استفاده می شدند.

غشاء TFC برای سیستم RO

پرکاربردترین غشاهای اسمز معکوس غشاهای TFC (Thin-Film Composite) هستند. در مناطق مسکونی، بیشترین استفاده از غشاهای TFC 50 GPD، ۷۵ GPD یا ۱۰۰ GPD است. GPD به معنای «گالن در روز» یا به عبارتی ، لیتر در روز است. یک گالن ۳۷۸۵ لیتر است. بنابراین، یک غشای ۷۵ GPD می تواند تا ۲۸۴ لیتر آب در روز (~ ۱۲ لیتر در ساعت) را فیلتر کند. البته مقدار آب تصفیه شده بسته به دما و فشار آب متفاوت است. در مصارف صنعتی این مقدار بیشتر از خانگی است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO چگونه کار می کند؟

هنگامی که دو مایع با غلظت های مختلف توسط یک غشای نیمه تراوا (TFC) از هم جدا می شوند، به اصطلاح فشار اسمزی رخ می دهد و مایع به طور طبیعی از ناحیه با غلظت کم به ناحیه با غلظت بالاتر حرکت می کند و تمایل به متعادل کردن غلظت ها دارد. این فرآیند اسمز نامیده می شود و نحوه تغذیه سلول های زنده است.

در فرآیند اسمز معکوس ، فشار بالایی به ناحیه مایع با غلظت بالاتر اعمال می شود تا بر فشار اسمزی غلبه کرده و جهت جریان طبیعی را از ناحیه با غلظت بالا به ناحیه با غلظت کم تغییر دهد.

چه موادی با دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از بین می روند؟

با توجه به اندازه منافذ غشاها، ۰٫۰۰۰۱ میکرون (۰٫۱ نانومتر)، مولکول‌های آب به دلیل کوچک‌تر بودن از منافذ از غشاها عبور می‌کنند و سایر مواد متوقف شده و به فاضلاب پرتاب می‌شوند. این باعث حذف مواد محلول در آب تا ۹۹٫۷٪ می شود. باکتری ها و ویروس ها نیز در فرآیند اسمز از بین می روند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی RO کجا استفاده می شود؟

سیستم های تصفیه اسمز معکوس یا  دستگاه تصفیه آب صنعتی RO هم در فرآیندهای صنعتی و هم در تولید آب آشامیدنی منازل استفاده می شود. در کاربران خانگی، اسمز معکوس به ویژه برای خانه هایی که آب از چاه/چاه تامین می شود، توصیه می شود. از آنجایی که آب در فواره به طور دائم کنترل نمی شود، فقط تصفیه اسمز معکوس آب آشامیدنی را بدون توجه به آلاینده های خاک / جو تضمین می کند.

 دستگاه تصفیه آب صنعتی RO شامل چه چیزهایی است؟

غشای TFC اساسا قلب یک سیستم اسمز معکوس است. اما برای اینکه این ممبران به خوبی کار خود را انجام دهد و از آن محافظت کند، به یک پیش فیلتراسیون آب نیز نیاز داریم. اگر آبی که به غشا می رسد تمیزتر و بدون ناخالصی های زیاد باشد، غشا دوام بیشتری خواهد داشت و عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت.

هوزینگ

تصفیه آب صنعتی RO | هوزینگ pvc | شرکت آریا عمران

برای مراحل پیش فیلتراسیون، بهترین و رایج ترین مراحل عبارتند از:

مرحله ۱ : فیلتر رسوب، پلی پروپیلن ۵ میکرون. نقش آن فیلتر کردن عناصر معلق (دکل، ماسه، خاک و غیره) است که اندازه آنها بزرگتر از ۵ میکرون است.

مرحله ۲: بلوک کربن فعال (CTO). نقش آن حفظ تا ۹۹ درصد از مواد آلی موجود در آب است، مانند: کلر، THM (کلروفرم)، DBCP، لیندان، TCE (تری کلرواتیلن)، PCE (تتراکلراتیلن)، تتراکلرید کربن و غیره. غشای اسمز معکوس به کلر حساس است و می تواند خیلی سریع توسط آن از بین برود. فیلتر کربن فعال دو نقش دارد: محافظت از غشاء و حذف آن دسته از مواد شیمیایی که به بدن آسیب می رساند و طعم وحشتناکی به آب می دهد.

مرحله ۳: فیلتر رسوب، پلی پروپیلن ۱ میکرون. نقش آن فیلتر کردن عناصر معلق بزرگتر از ۱ میکرون است.

فیلتر میکرونی

غشای اسمز معکوس

مرحله ۵: پس از پیش فیلتراسیون غشای اسمز معکوس دنبال می شود . با فیلتر کردن تمام مواد معدنی موجود در آب، مواد معدنی مفید برای بدن انسان را نیز از بین می برد. بنابراین برای به دست آوردن آب با کیفیت و با طعم و بوی مطبوع به مرحله پس از فیلتراسیون با کربن فعال و کارتریج معدنی سازی مجدد نیاز داریم.

مراحل پس از تصفیه آب از غشاهای اسمز:

مرحله ۵: پس فیلتر با کربن فعال دانه ای (GAC). نقش آن بهبود طعم و بوی آب است.

مرحله ۶: کارتریج رمینرالیزاسیون. این امر ضروری است زیرا اسمز معکوس آب و مواد معدنی مفید برای بدن را حذف می کند. این آخرین کارتریج حداقل مواد معدنی مورد نیاز بدن (منیزیم، پتاسیم، روی، کلسیم و غیره) را اضافه می کند.

همچنین در قسمت پس فیلترینگ، برخی از “متخصصان” سیستم های دارای لامپ UV (فرابنفش) را توصیه و به فروش می رسانند. بعد از غشای اسمز معکوس دیگر باکتری و ویروسی وجود ندارد و لامپ UV قابل توجیه نیست. با این حال، غشاهای اسمز معکوس به باکتری ها حساس هستند. توصیه می شود این باکتری ها را قبل از رسیدن به غشاء متوقف کنید.

لوازم جانبی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

  1. مخزن ذخیره آب فیلتر شده. از آنجایی که فرآیند فیلتراسیون کند است، آب خالص در یک مخزن ۱۲ لیتری مخصوص جمع آوری می شود و بنابراین جریان خوبی به باتری خواهید داشت.
  2. باتری دو طرفه. با کمک آن می توانید هم آب معدنی و هم آب غیر معدنی مصرف کنید. آب خالص مستقیماً از غشاء برای وسایل الکترونیکی (آهن، کتری و غیره) ایده آل است.
  3. لوازم جانبی اتصال. هر سیستم همراه با اتصالات، شیر تامین و شیلنگ های اتصال همراه است. نیازی به لوازم جانبی نصب دیگر ندارید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *