کارایی تصفیه فاضلاب شهری | آب شیرین کن صنعتی | آریاعمران

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب: تصفیه فاضلاب به معنای تصفیه ویژه آنها برای حذف مواد مضر است. در حال حاضر روش های تصفیه زیادی توسعه یافته و مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب و برتری دادن یک بر روش دیگر تصفیه فاضلاب به طور مستقیم به ویژگی های آلودگی و لیست کامل شرایط بستگی دارد. بیایید نگاهی گذرا به هر یک از این روش ها بیندازیم.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آریا عمران

همانطور که قبلا ذکر شد، این روش خالص سازی بر اساس توانایی میکروارگانیسم های خاص برای کانی سازی مواد آلی است. بر اساس این سیستم تصفیه، خودپالایی طبیعی در مخازن و رودخانه ها انجام می شود. برای تسریع در تصفیه به این روش در گیاهان و تجهیزات بیولوژیکی از باکتری های خاصی استفاده می شود که باعث تسریع فرآیند تصفیه بیولوژیکی و افزایش کارایی آن می شود.

در روش بیولوژیکی از میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب

باکتری های هوازی فقط در محیطی وجود دارند که اکسیژن وجود دارد. تحت تأثیر چنین باکتری هایی، تخریب کامل مواد آلی موجود در دی اکسید کربن و آب انجام می شود. روش هوازی مستقل به ندرت در تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود: به عنوان یک قاعده، این روش همراه با روش تصفیه بی هوازی استفاده می شود.

باکتری های بی هوازی در طی تصفیه بیولوژیکی ممکن است در محیطی وجود داشته باشند که در آن اکسیژن وجود نداشته باشد. به طور معمول، سیستم های تمیز کننده بی هوازی در شرایط غلظت بالای مواد آلی، که از سطح قابل قبول برای میکروارگانیسم های هوازی فراتر می رود، استفاده می شود. علاوه بر این، در مورد سطح پایین محتوای مواد آلی، روش تصفیه بی هوازی بی اثر است. به همین دلیل است که در اکثر سیستم های نظافتی، پس از تمیز کردن با میکروارگانیسم های بی هوازی، تمیز کردن اضافی با باکتری های هوازی انجام می شود.

اصل فناوری تصفیه بیولوژیکی به تفصیل در ویدیوی زیر مورد بحث قرار گرفته است.

آب شیرین کن

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آریا عمران

تصفیه مکانیکی فاضلاب

روش تمیز کردن مکانیکی برای جداسازی آلاینده های به اندازه کافی بزرگ از آب آلوده به وسیله فیلتراسیون یا فیلتراسیون استفاده می شود. ویژگی های اصلی روش تمیز کردن مکانیکی به شرح زیر است:

برای حذف مواد درشت دانه از روشی برای فیلتر کردن نشتی ها از توری ها و انواع الک ها استفاده می شود.

روش ته نشینی برای حذف موادی با چگالی ذرات بالاتر / کمتر (در مقایسه با آب) از رواناب استفاده می شود. با روش قرار دادن، مواد سبک تر به سطح شناور می شوند و مواد سنگین تر رسوب می کنند.

برای حذف انواع آلاینده های معدنی از روش ته نشینی با استفاده از رسوبات مخصوص رسوب گذاری استفاده می شود. عکس مخازن ته نشینی در زیر نشان داده شده است.

برای حذف نور در مقایسه با مواد آب (روغن، روغن، چربی) که در هنگام تمیز کردن روی سطح آن شناور می شود، از تصفیه خانه های مخصوص – کشوهای روغن، کشوهای روغن و غیره استفاده کنید. بیشتر این روش ها و تجهیزات برای تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود.

اغلب از روش های تصفیه مکانیکی و تجهیزات تصفیه مکانیکی در تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود. در تمام موارد دیگر، تمیز کردن مکانیکی به عنوان تمیز کردن اولیه قبل از تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب

سیستم های تصفیه فاضلاب شیمیایی از مواد شیمیایی خاصی برای حذف آلاینده ها استفاده می کنند. به طور خاص، کلر، آهک، اسید هیدروکلریک استفاده می شود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب در چند مرحله انجام می شود:

خنثی سازی آلودگی. این روش شامل مخلوط کردن باقیمانده های حاوی اسید با قلیایی و فیلتراسیون بعدی با استفاده از مواد مناسب است. در عین حال، دولومیت، سیمان و آب آمونیاکی در فناوری خنثی سازی آب اسیدی استفاده می شود.

اکسیداسیون. اکسیداسیون برای رفع آلودگی آلاینده ها در فرآیند تصفیه فاضلاب انجام می شود. کلرید سدیم، ازن، کلر مایع به عنوان اکسیدان استفاده می شود. لازم به ذکر است که موثرترین عامل اکسید کننده فلوئور است. با این حال، به ندرت در ایستگاه ها و سیستم ها استفاده می شود، زیرا کاملا تهاجمی است. ماده شیمیایی … کلر رایج ترین عامل اکسید کننده مورد استفاده در کارخانه های صنعتی و سیستم های تصفیه فاضلاب شیمیایی است.

تصفیه فاضلاب شیمیایی به تفصیل در ویدئو مورد بحث قرار گرفته است.

روشهای فیزیکی و شیمیایی تصفیه فاضلاب

این روش تمیز کردن را می توان هم به طور مستقل و هم در ارتباط با روش ها و فن آوری های دیگر – تمیز کردن شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی استفاده کرد.

رایج ترین روش های تصفیه فیزیکی و شیمیایی فاضلاب شامل لخته شدن، تبادل یونی و غوطه وری است. بیایید هر یک از این روش ها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

روش انعقاد شامل تهیه محلول های ویژه حاوی لخته و منعقد کننده است. چنین محلول هایی به تصفیه خانه فاضلاب اضافه می شود. در نتیجه واکنش، ورقه‌ها توسط آلاینده‌ها تشکیل می‌شوند که سپس از سیستم ماشین‌کاری حذف می‌شوند.

روش خالص‌سازی یونی شامل انتخاب یون‌ها از محلول الکترولیت ویژه در ازای همان مقدار یون‌های تبادل یونی است. این روش تصفیه فاضلاب برگشت پذیر است و نه تنها برای تصفیه فاضلاب، بلکه در تجهیزات و تاسیساتی که برای نرم کردن آب ایجاد می شوند نیز قابل استفاده است.

روش درجه بندی شامل ورود حباب های هوا به فاضلاب است. با انجام این کار، ذرات کثیفی به این حباب ها می چسبند که منجر به تشکیل کف روی سطح می شود. اگر ذرات آلاینده به دلیل خواصی که دارند به حباب ها نچسبند، معرف های خاصی به سیستم پاک کننده اضافه می شود. سپس فوم آلاینده به صورت مکانیکی حذف می شود. تصویری از ماده کف آلود در زیر نشان داده شده است.

تجهیزات تمیز کردن شناور اغلب در شرکت های صنعتی و تولیدی که در زمینه فرآوری فرآورده های نفتی فعالیت می کنند استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *