هزینه سیستم تصفیه فاضلاب | فیلتر ممبرین | آریا عمران

تصفیه فاضلاب روش لجن فعال: بی هیچ شکی آب حیاتی ترین منبع روی زمین برای ادامه زندگانی انسان است و این طبیعی است که یک انرژی تجدیدناپذیر محسوب می شود. استفاده مناسب از این منبع گرانقیمت سبب حفظ آن می شود.

تصفیه فاضلاب روش لجن فعال | تصفیه فاضلاب | آریاعمران

بهره برداری از راکتورها در تصفیه فاضلاب قادر است تا با برگشت آب به چرخه بهره برداری، رفاه اجتماعی را موجب شود. با بهره برداری از گونه های مختلف راکتورها در فرایند تصفیه فاضلاب، همچون راکتورهای بیولوژیکی غشایی و راکتور بیوفیلم متحرک، تصفیه آب این توانایی را دارد که با بالاترین بازدهی صورت پذیرد.

لجن فعال در فرایند تصفیه فاضلاب

در این فرایند مواد آلی جاری در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی به واسطه میکروارگانیسم های هوازی هضم می شود. به منظور کسب واکنش بیولوژیکی میان میکروارگانیسم های ایجاد شده در فاضلاب های صنعتی و همچنین بهداشتی و ایضا باکتری های هوازی، هوا به مخازن این تصفیه خانه هوا وارد می گردد. در این وضعیت بعد از واکنش میان میکروارگانیسم ها و نیز باکتری ها این دو به هم وصل می گردند و به علت وزن به شکل توده ای در کف مخزن رسوب می کنند و فاضلاب تصفیه شده به این ترتیب از مخزن دفع می شود.

تصفیه فاضلاب

مایع به دست آمده از این راه عاری از دیگر جامدات و مواد آلی است. این روش حاوی یک مخزن هوادهی است که هوا را به مایع تزریق می کند و یک مخزن ته نشینی دارد که با جداسازی لجن از آب شفاف تصفیه می شود و به این طریق به رسوب و ته نشین آب مساعدت می کند. یک تصفیه مواد دارای نیتروژن یا حاوی فسفات به منظور تضمین عدم باقی ماندن اکسیژن محلول خواهد شد.

آب شیرین کن

انواع راکتورهای تصفیه فاضلاب با بهره مندی از لجن فعال

راه های گوناگونی برای انجام این مسئله در تصفیه خانه ها وجود دارد که بر مبنای شرایط فاضلاب متفاوت به نظر می رسد. این روش ها عبارتند از:

تصفیه بیودیسک

این فرایند راهی برای برطرف کردن نیازهای تصفیه فاضلاب خانگی بدون احتیاج به زهکشی است. می شود آب را با کیفیت بالاتر و تقبل هزینه های عملیاتی به مراتب کمتری در این فرایند تصفیه کرد. هزینه های عملیاتی برای این روش تصفیه به شکل ویژه ای کمتر به نظر می رسد و این فرایند فضای خیلی کوچک تر و کمتری را در نسبت با سپتیک تانک سنتی اشغال خواهد کرد. این فناوری تصفیه فاضلاب را شدت می بخشد.

تصفیه بیوفیلتراسیون

این فرایند یک فرایند تصفیه فاضلاب شناخته می شود که از فیلتری تشکیل شده است که از مواد خنثی ساخته پدید آمده است. این فیلتر می تواند بستر خوبی برای رشد و توسعه میکروارگانیسم ها ایجاد کند. بعد از رشد باکتری ها و ایجاد بیوفیلم، میکروارگانیسم و… فرایند تجزیه زیستی آغاز می شود.

بیروفیلتراسیون یک فناوری تصفیه فاضلاب است که آب دارای آلودگی را رفته رفته تصفیه می کند و یک فیلتر دانه متوسط به وجود آمده از ماسه یا کربن در بیوفیلترها ایجاد می شود. در مرحله بعد بیوفیلتر نیتروژن اضافی، ترکیبات فسفر و همچنین مواد مغذی را تجزیه می کند. دیگر آلاینده های موجود در فاضلاب و ایضا مولکول های کربن آلی بدین گونه تمیز گشته و جذب می شوند.تصفیه فاضلاب روش لجن فعال |  تصفیه فاضلاب | آریاعمران

وبه منظور بهتر شدن عملکرد، بیوفیلتر در وضعیت بالقوه ضدعفونی تصفیه آب واقع می شود و اطمینان حاصل می گردد که آب برای مصرف امن و خوب مناسب است.

فیلترهای قطره ای

یک فیلتر قطره ای در فرایند تصفیه فاضلاب از یک بستر سنگ خرد شده یا استفاده از دیگر قطعات ساخته و پرداخته می شود. در این شیوه فاضلاب روی سطح پخش و گسترده می شود و با پاشیدن فاضلاب روی سنگ سطح را پوشش می دهد. در نهایت مایع را به وقت عبور از فیلتر حسابی تمیز می کند. موقعی که فاضلاب به سمت پایین در حال حرکت است برشی از میکروارگانیسم ها روی سطح بستر ان به وجود می آید؛ میکروارگانیسم ها رفتهرفته به مواد زیستی اتصال پیدا می کنند تا بدین گونه مواد اکسیژن را از فاضلاب بگیرند. به طور معمول ۸۵ درصد از آلایند های ایجاد شده در آب با فرایند فیلترهای قطره ای حذف خواهند شد.

راکتور بیوفیلم

در فرایند راکتور بیوفیلم از بسته هایی بهره می بریم که در مخزن هوادهی شناور می شوند. میکروارگانیسم ها روی بسته های شناور دائم در حال رشد و توسعه هستند و این پک ها توانایی دارند تا به کمک هوادهی گسترده و عمیق در محیط هوازی حرکت کرده و در محیط بدون هوازی با بهره از همزن مکانیکی اقدام کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *