تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی: فاضلاب مواد زائدی به شکل مایع است و آلودگی آب تغییری در کیفیت آب است که از ورود، تخلیه یا دفع مواد مختلف به آب ناشی می شود. فاضلاب های خانگی، صنعتی، بارشی و خنک کننده متفاوت است. تصفیه آنها بسته به نیاز به درجه خالص سازی می تواند به صورت مکانیکی، بیولوژیکی یا فیزیکی و شیمیایی انجام شود. پس از تصفیه آنها، فاضلاب از طریق خروجی به گیرنده ها تخلیه می شود.

تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی | هوزینگ PVC | آریا عمران

یکی از فن آوری های ممکن تصفیه فاضلاب، استفاده از فناوری راکتور دسته ای متوالی (SBR) است. SBR یک سیستم لجن فعال است که برای تصفیه انواع مختلف فاضلاب از پسماندهای زیست تخریب پذیر آلی استفاده می شود.

فرآیند تصفیه شامل فاز ورود فاضلاب، هوادهی، ته نشینی و زهکشی فاضلاب تصفیه شده است. تمام مراحل تصفیه در یک استخر انجام می شود و به موقع از هم جدا می شوند.

تصفیه فاضلاب

پساب پس از تصفیه با تکنولوژی SBR از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در صورت تخلیه برای محیط زیست بی ضرر است.

در حال حاضر محبوب ترین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی شامل استفاده از لجن فعال، اکسیژن فنی، محرک های اکسیداسیون، کشت همزیستی لجن می باشد. استفاده از انواع طرح های پیشرفته، دستگاه ها و سیستم های هوادهی می تواند کیفیت فیلتراسیون را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. ذخایر قابل توجهی در حوزه تشدید مبادلات انبوه پنهان شده است.

استفاده از منعقد کننده ها و لخته سازها در تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی

در موارد به خصوص دشوار، زمانی که یک روش فیلتر کافی نیست، روش های مختلف تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی به صورت مرحله ای استفاده می شود. به منظور اطمینان از حداکثر سطح فیلتراسیون در سیستم ها، از منعقد کننده ها و لخته سازها استفاده می شود.

لازم به ذکر است که این روش های معرف تصفیه فاضلاب بسیار ساده هستند. آنها را می توان با مقدار تقریبا نامحدود زباله مایع استفاده کرد. استفاده پیچیده از لخته‌سازها و منعقدکننده‌ها در فیلتراسیون، گسترش بیشتر حوزه کاربرد آنها را ممکن می‌سازد. با بهینه سازی فناوری می توان به موفقیت های چشمگیری دست یافت.

این در مورد مخلوط کردن معرف ها با آب، انتخاب مناسب ترین لخته کننده ها و منعقد کننده ها است. علاوه بر این، کارایی روش‌های معرف را می‌توان با برقراری کنترل جریان مواد وارد شده به سیستم مطابق با میزان آلودگی و سایر پارامترها به‌طور قابل‌توجهی افزایش داد.تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی | هوزینگ PVC | آریا عمران

هوزینگ

روش های تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی

حذف ذرات منعقد شده یک عملیات چند مرحله ای است. مراحل اصلی عبارتند از:

  • تهیه و انتخاب دوز معرف.
  • مخلوط کردن ترکیبات با آب.
  • تشکیل پوسته.
  • جداسازی ناخالصی ها از آب

این فرآیند با تشکیل توده های ذرات آغاز می شود. سپس آنها را از بین می برند، رسوب می دهند، از رسوب به فاز مایع می نشینند، دوباره بدون تجمع از آب جدا می شوند.

روش های بی هوازی و هوازی

این روش های تصفیه فاضلاب نیمه صنعتی شامل استفاده از میکروارگانیسم ها می شود. هوازی ها نیاز به تامین مداوم اکسیژن دارند.

در عین حال، برای حفظ فعالیت حیاتی آنها، دمای شرایط زندگی آنها باید ۲۰ تا ۴۰ درجه باشد. در طی فیلتراسیون هوازی، کشت میکروارگانیسم ها به صورت بیوفیلم یا لجن فعال انجام می شود. دومی از یک بستر جامد و میکروارگانیسم های زنده تشکیل شده است.

آنها به نوبه خود توسط جلبک ها، تک یاخته ها و باکتری ها نشان داده می شوند. رشد بیوفیلم روی فیلر فیلتراسیون انجام می شود.

این به شکل گونه های مخاطی ارائه می شود که ضخامت آن از ۱ تا ۳ میلی متر و بیشتر است. بیوفیلم حاوی مخمر، قارچ، باکتری و سایر موجودات است. تمیز کردن هوازی به دو صورت مصنوعی و طبیعی (طبیعی) انجام می شود. فیلتراسیون بی هوازی بدون نفوذ هوا انجام می شود.

به عنوان یک قاعده، این روش برای خنثی کردن رسوبات جامد ایجاد شده توسط روش های دیگر تمیز کردن استفاده می شود. رسوب جامد در ظروف مخصوص (کاملاً بسته) تخمیر می شود.

به آنها هاضم می گویند. بسته به اینکه نتیجه نهایی چه خواهد بود، تخمیر می تواند متان، اسید لاکتیک، الکل و غیره باشد.

ته نشینی و شناورسازی

این روش ها به عنوان مثال در تصفیه فاضلاب از ذرات معلق استفاده می شود. فیلتراسیون به دو صورت انجام می شود: ته نشین شدن تحت تأثیر گرانش یا تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز. در فرآیند نظافت از سپتیک تانک های چند مرحله ای استفاده می شود.

فلوتاسیون یکی دیگر از روش های فیلتراسیون است. این به شما امکان می دهد مواد درشت را از بین ببرید. ماهیت این روش انتقال آلاینده ها به سطح فاضلاب نیمه صنعتی با کمک حباب های هوا است.

ترکیبات فوم در نتیجه فلوتاسیون تشکیل می شوند. آنها حاوی آلاینده هایی هستند که متعاقباً توسط خراش های مخصوص حذف می شوند. حباب های هوا با استفاده از توربین ها، نازل ها و وسایل دیگر تولید می شوند.

فیلتر کردن

مهمترین و اجباری ترین مرحله تصفیه  فاضلاب نیمه صنعتی و آماده سازی آب برای مراحل زیر حذف ناخالصی های زیاد است. برای این منظور رنده های مخصوصی در کارخانه تصفیه تعبیه شده است. آنها از چندین میله فولادی ساخته شده اند که به صورت موازی قرار گرفته اند.

آب از پنجره تشکیل شده عبور می کند. ذرات کوچکتر با استفاده از غربال حذف می شوند. آنها می توانند دو نوع باشند: دیسک و درام. دومی طبل های مشبک هستند.

قطر سوراخ ها در آنها ۰٫۵-۱ میلی متر است. در روند چرخش آنها، آب از صفحه بیرونی یا داخلی عبور می کند. ناخالصی هایی که در سوراخ ها باقی می مانند، شسته شده و در شیارهای مخصوص تخلیه می شوند.

ته نشینی

از این روش برای ته نشینی مواد درشت فاضلاب نیمه صنعتی استفاده می شود. آنها تحت تأثیر گرانش از هم جدا می شوند. معمولاً فاضلاب نیمه صنعتی حاوی ذرات با اندازه ها و اشکال مختلف است.

در طول چگالی رسوب، خواص و سایر پارامترها می توانند تغییر کنند. علاوه بر این، به دلیل ترکیبات با ترکیبات شیمیایی مختلف زباله، ناخالصی های جامد، از جمله مواد منعقد کننده، می تواند تشکیل شود.

چنین پدیده هایی بر پارامترهای تعلیق از جمله اندازه و شکل آنها نیز تأثیر می گذارد. این به نوبه خود تعیین قوانین فرآیند نگهداری را دشوار می کند.

فیلتر دیوار

آنها برای استخراج ترکیبات ریز مایع یا جامد از پساب استفاده می شوند. حذف آنها با حل و فصل بسیار دشوار است. جداسازی ذرات با استفاده از پارتیشن های متخلخل انجام می شود. آنها مایع را آزاد کردند و فاز پراکنده را حفظ کردند.

این عملیات تحت تأثیر فشار هیدرواستاتیک ، خلاء ایجاد شده پس از پارتیشن و غیره صورت می گیرد. انتخاب دستگاه به ویژگی های پساب، دما، طراحی فیلتر و سایر پارامترها بستگی دارد.

پارتیشن ها باید دارای استحکام و انعطاف پذیری کافی، حداقل مقاومت هیدرولیکی، پایداری باشند، نباید در شرایط خاص فرو بریزند و متورم شوند. در طول فیلترینگ، نصب طرح های مختلف اعمال شد. با این حال، هر نوع دستگاه باید سرعت تمیز کردن و راندمان جداسازی ناخالصی بالایی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *