مزایای تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ | آریا عمران

تصفیه فاضلاب های صنعتی: تصفیه ثانویه پساب برای حذف مواد آلی با تسریع تجزیه زیستی که به طور طبیعی در بدنه های دریافت کننده رخ می دهد استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب های صنعتی | هوزینگ pvc | آریا عمران

در کل چندین نوع تصفیه برای آب آلوده شده توسط پساب های فاضلاب خانگی، زباله های صنعتی و کشاورزی وجود دارد. این پساب ها قبل از رهاسازی در محیط باید تصفیه شوند، یعنی تنظیم صحیح پساب ها به گونه ای ضروری است که وقتی در بدنه های دریافت کننده رها می شوند، اثرات زیست محیطی قابل توجهی ایجاد نکنند.

انواع اصلی تصفیه‌های اولیه پساب‌ها  از روش‌های فیزیکی-شیمیایی برای جداسازی جامدات معلق و مواد شناور از آب استفاده می‌کنند.

تصفیه ثانویه آب چیست؟

در این مقاله ما قصد داریم در مورد تصفیه ثانویه آب یا پساب صحبت کنیم . در این حالت از تصفیه بیولوژیکی برای حذف مواد زیست تخریب پذیر موجود در پساب استفاده می شود.

این بدان معناست که هدف روش‌های تصفیه پساب ثانویه حذف مواد آلی است که می‌تواند محلول (BOD)محلول (نیاز به اکسیژن بیوشیمیایی) یا در حالت تعلیق (BOD معلق یا ذره‌ای)، از طریق روش‌هایی که فرآیند تجزیه آلاینده‌های آلی را به طور طبیعی، اما آهسته تر تسریع می‌کنند.

تصفیه فاضلاب

روش های تصفیه پساب

این فرآیندهای بیولوژیکی می توانند هوازی (آنها برای توسعه خود به حضور اکسیژن نیاز دارند) یا بی هوازی (به اکسیژن نیاز ندارند) باشند. طیف گسترده ای از روش های تصفیه پساب ثانویه وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

۱.حوضچه های تثبیت

مکان هایی هستند که پساب ها با استفاده از روش های شیمیایی و بیولوژیکی به منظور حفظ مواد آلی و تولید آب با کیفیت تصفیه می شوند. حوضچه های تثبیت چند نوع هستند یکی از انواع رایج آنها حوضچه هوا دهی است.

هوزینگ

مثال دیگر حوضچه های اختیاری است که در آن نیاز اکسیژن بیوشیمیایی محلول (BOD) توسط باکتری های هوازی تثبیت می شود که اکسیژن مورد نیاز آنها توسط جلبک هایی که فتوسنتز را انجام می دهند تامین می شود. BOD که به ته مخزن می رود در آنجا توسط باکتری های بی هوازی تثبیت می شود.

تثبیت زباله همچنین می تواند توسط فرآیندهای بی هوازی انجام شود، جایی که میکروارگانیسم ها در غیاب هوا یا اکسیژن عنصری عمل می کنند. درمان ممکن است به عنوان تخمیر مکانیکی نامیده شود. این تثبیت همچنین می تواند از طریق افزودن مواد شیمیایی (تثبیت شیمیایی)، مانند کلرید آهن، آهک، سولفات آلومینیوم و پلیمرهای آلی انجام شود.

تصفیه فاضلاب های صنعتی | هوزینگ pvc | آریا عمران

به جهت مطالعه مقاله آب شیرین کن کلیک کنید.

۲.تالاب‌های هوادهی

حوضه‌هایی هستند که در آنها پساب از طریق هوادهی الکترومکانیکی عبور می‌کند که یک منبع مداوم اکسیژن مورد نیاز برای متابولیسم موجوداتی را که مواد آلی محلول و ریزدانه را تجزیه می‌کنند، فراهم می‌کند.

این میکروارگانیسم ها مواد آلی پساب را مصرف کرده و آن را به دی اکسید کربن، آب و مواد سلولی تبدیل می کنند. انرژی هوادهی همچنین باعث می شود که مواد جامد در حالت معلق نگه داشته شوند و از رسوب لخته های باکتریایی جلوگیری شود.

این مخلوط را “مایعات تخمیری” می نامند که به حوضچه ها یا مخازن ته نشینی فرستاده می شود که در آنجا رسوب و تثبیت جامد انجام می شود که به آن لجن می گویند. لجن انباشته شده جمع آوری و از پساب تصفیه شده جدا می شود.

استفاده از تالاب هوادهی در تصفیه ثانویه آب

۱.لجن فعال و انواع آن: این لجن به مخازن هوادهی باز می گردد تا مجدداً جمعیت باکتری ها در مخزن هوادهی فعال شوند و در نتیجه راندمان فرآیند افزایش یابد، زیرا غلظت میکروارگانیسم ها را در نسبت معینی در رابطه با بار آلی ورودی حفظ می کند.

علاوه بر حذف مواد آلی، از سیستم لجن فعال می توان برای حذف نیتروژن و فسفر نیز استفاده کرد.

۲.فیلترهای نفوذی: این فیلتر مخزنی است که حاوی مواد پرکننده است که یک بستر ثابت را تشکیل می دهد. در سطح هر یک از این مواد پرکننده، میکروارگانیسم‌هایی رشد می‌کنند که به نوبه خود به شکل ورقه‌ها یا دانه‌هایی در فواصل مواد جمع می‌شوند.

بنابراین، ترکیبات آلی موجود در پساب در تماس با زیست توده قرار می گیرند و از طریق یک اکسیداسیون بیوشیمیایی هوازی تبدیل می شوند. بنابراین، در واقع، آنها فیلتر نیستند، بلکه راکتورهای بیولوژیکی هستند که جرم میکروبی را به شکل بیوفیلم (فیلم موسیلاژینی پر از باکتری) حفظ می کنند.

 

۳. RBC ها (سیستم های چرخشی): RBC مخفف «کنتاکتورهای بیولوژیکی چرخشی» است که بیشتر به عنوان دیسک زیستی شناخته می شود. اینها سیستم هایی با صفحات یا دیسک های پلاستیکی مزدوج (پلی پروپیلن) هستند که می چرخند. هنگامی که فرآیند شروع می شود، میکروارگانیسم های موجود در پساب به این ماده پلاستیکی می چسبند.

 

۴.راکتورهای بی هوازی : به طور خلاصه، راکتور تخریب مواد آلی را افزایش می دهد. زیست توده حتی می تواند به بیوگاز تبدیل شود.

پس از گذراندن یک یا چند مورد از این فرآیندها، پساب به طور معمول بسته به نوع آلاینده های موجود در آب، به مرحله سوم تصفیه می رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *