انواع روش تصفیه فاضلاب | تصفیه آب صنعتی | آریا عمران

تصفیه فاضلاب کارخانجات: فاضلاب یک شبکه لوله کشی  است که فاضلاب تولید شده توسط زندگی مردم و فعالیت های مختلف صنعتی و آب بارانی که بر روی منازل و جاده ها ریخته شده است را تخلیه می کند و فاضلاب جمع آوری شده توسط شبکه لوله فاضلاب (فاضلاب و آب باران در مجموع فاضلاب نامیده می شوند) فرآوری شده و برگردانده می شود. از یک مرکز تصفیه (تصفیه خانه فاضلاب) تشکیل شده است.

تصفیه فاضلاب کارخانجات | هوزینگ فلزی | آریا عمران

امروزه از روش های مختلفی در جهان برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود، این روش ها در مقیاس بزرگ یا کوچک به کار گرفته می شوند.

در سال‌های اخیر، کاربرد فن‌آوری جداسازی کارآمد جامد از مایع که هم از روش لجن فعال و هم از غشاها استفاده می‌کند، گسترش یافته است،

و درمان پیشرفته در مناطقی که اقدامات اوتروفیکاسیون فوری مورد نیاز است، اعمال می‌شود.

از سوی دیگر، تصفیه فاضلاب دارای چالش هایی است. یکی از آنها بهبود سیستم فاضلاب ترکیبی است که در آن آب تصفیه نشده ممکن است

در هوای بارانی به محیط طبیعی تخلیه شود. علاوه بر این، دفن جدید لوله های فاضلاب بسیار گران است، بنابراین فناوری های جایگزین در حال توسعه هستند.

علاوه بر این، همانطور که اقدامات برای اوتروفیکاسیون ذکر شد، معرفی درمان پیشرفته و بررسی استانداردهای زیست محیطی در حال اجرا است.

تصفیه فاضلاب

روش های تصفیه فاضلاب | آب شیرین کن صنعتی | آریاعمران

مراحل تصفیه فاضلاب

پردازش اولیه

در فرآیند حذف مواد جامد از فاضلاب، صفحه‌هایی وجود دارند که گرد و غبار بزرگ را با توری و نرده‌ها حذف می‌کنند،

حوض‌های ماسه‌ای که فرو می‌روند و ماسه را از بین می‌برند و ابتدا حوض‌های ته‌نشینی که فرو می‌روند و گل را از بین می‌برند.

پردازش ثانویه

این فرآیندی برای حذف مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها است.

هوزینگ

پردازش پیشرفته

این به فرآیند بهبود بیشتر عملکرد حذف مواد آلی و مواد جامد معلق، یا همزمان حذف مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر اشاره دارد.

روش کلی تصفیه ثانویه در تصفیه خانه های فاضلاب در اغلب نقاط پیشرفته جهان بر روی روش استاندارد لجن فعال برای تاسیسات تصفیه فاضلاب در مقیاس بزرگ متمرکز است (حداکثر حجم آب تصفیه شده روش خندق اکسیداسیون برای مقیاس نسبتا کوچک (کمتر از ۱۰۰۰۰ متر مکعب ).

علاوه بر این، یک روش هوازی بدون اکسیژن بی هوازی که همزمان با درمان ثانویه، عملیات پیشرفته را انجام می دهد نیز معرفی شده است.

از آنجایی که در هوای بارانی آب باران به سیستم فاضلاب ترکیبی سرازیر می شود و میزان آب افزایش می یابد، تصفیه خانه فاضلاب بر اساس میزان فاضلاب در هوای خوب که شامل آب باران نمی شود، برنامه ریزی می شود.

 مروری بر فناوری تصفیه فاضلاب

در اینجا به توضیح فناوری های عنصری برای تصفیه ثانویه در بین فناوری های تصفیه فاضلاب می پردازیم.

روش درمان ارگانیسم هوازی

روش تصفیه بیولوژیکی هوازی روشی برای جذب، تجزیه و حذف مواد آلی موجود در فاضلاب با عمل میکروارگانیسم هایی است

که به عنوان مواد مغذی رشد می کنند. میکروارگانیسم هایی که روی مواد آلی فاضلاب به عنوان مواد مغذی رشد می کنند،

موجوداتی با اندازه های مختلف مانند باکتری ها، تک یاخته ها و متازوئرها (۱ میکرومتر ۱/۱۰۰۰ از ۱ میلی متر است) ساخته شده است.

روش بی هوازی

در این روش، توده های میکروارگانیسم هایی به نام لجن فعال در فاضلاب معلق می شوند و مواد آلی موجود در فاضلاب جذب و تجزیه می شوند.

با رشد و بزرگتر شدن لجن فعال، سریعتر در فاضلاب ته نشین می شود و با ته نشین شدن قابل جداسازی است.

به این ترتیب مواد آلی موجود در فاضلاب به صورت لجن فعال جدا می شود و آب رویی پس از رسوب به آب تصفیه شده تبدیل می شود که مواد آلی از آن خارج شده است.

روش استاندارد لجن فعال

فرآیند اصلی ترکیبی از یک مخزن هوادهی (مخزن هوادهی) برای تجزیه اکسیداتیو مواد آلی در فاضلاب با لجن فعال و یک حوضچه ته نشینی برای جداسازی گرانشی لجن فعال است.

مدت زمان ماندن فاضلاب در مخزن هوادهی بین ۶ تا ۸ ساعت تعیین شده و مساحت مخزن هوادهی و حوضچه ته نشینی نهایی بر اساس آن مقدار طراحی می شود.

در مخزن هوادهی فاضلاب و لجن فعال مخلوط می شوند و مواد آلی موجود در فاضلاب با جذب مواد معلق و جذب مواد آلی محلول در بدن میکروبی وارد لجن فعال می شود و با هوادهی که می فرستد تامین می شود.

حباب های هوا: اکسیژن محلول تولید شده برای اکسید کردن مواد آلی جذب شده و رشد میکروارگانیسم ها استفاده می شود.

باکتری های تکثیر شده خود اکسیده می شوند (مقدار مواد آلی وارد شده به بدن توسط تنفس مصرف می شود و مقدار باکتری ها کاهش می یابد.

تنفس درون زا نیز نامیده می شود) و توسط تک یاخته ها شکار می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *