دبی‌سنج چیست

فلومتر به چه معناست؟ دبی‌سنج (فلومتر) ابزاری‌ست که برای سنجش غیرخطی، خطی، و یا دبی حجمی مایعاتی نظیر آب و دیگر سیالات مورد استفاده واقع می‌شود.

به هنگام گزینش دبی‌سنج برای واحد صنعتی مربوطه باید آشنایی کارکنان واحد، و تجربه‌ی آن‌ها در زمینه‌ی تعمیر و نگهداری دبی‌سنج و همچنین اهمیت کالیبراسیون دبی‌سنج‌ها را به ایشان خاطرنشان کرد.

دبی‌سنج آبدبی‌سنج روتامتری

فلومتر آب ابزاری‌ست که به‌منظور اندازه‌گیری مقدار و میزان آب از آن بهره گرفته می‌شود. به‌عنوان نمونه برای اینکه میزان حجم آب مصرفی منازل را محاسبه کنند از این دستگاه استفاده می‌کنند. اندازه‌گیری دبی صحیح و مناسب آب محصول و دورریز آن امری حیاتی به‌نظر می‌رسد. برای نمونه این اندازه‌گیری می‌تواند بر روی سرعت گرفتگی و تشکیل رسوبات به‌طور مستقیم اثرگذار باشد.

پارامتر مهم منحنی تغییرات گرفتگی و اضمحلال غشا با زمان، دبی نرمال شده‌ی آب محصول است و اگر یک دبی‌سنج دقت لازم را نداشته باشد ممکن است تغییرات به وجود آمده در بهره‌وری غشا را بیش از حد واقعی و یا حتی کمتر از مقدار واقعی‌اش نمایش دهد.

دبی‌سنج توربینی و اهمیت آن

دبی‌سنج توربینی یا همان مکانیکی یکی از مدل‌های رایج محسوب می‌شود که از طریق یک پیستون سرعت جریان آب را اندازه‌گیری می‌کند. در حقیقت در صنایع تصفیه‌ی آب اغلب از دبی‌سنج‌هایی استفاده می‌کنند که سنسنورجریان آب‌شان توربینی است. از روش‌های کالیبراسیون این دبی‌سنج‌ها این است که ارتباط سنسور توربینی را از بخش نشانگر قطع کند و آن را به‌وسیله‌ی یک سیگنال الکتریکی تغذیه کند.

 

دبی‌سنج التراسونیک

دبی‌سنج التراسونیک مدلی از جریان سنج است که سرعت آب را اندازه‌گیری می‌کند. با بهره‌گیری از مبدل‌های التراسونیک‌، دبی‌سنج توانایی این را دارد که میانگین سرعت را در امتداد مسیر پرتوی التراسونیک ساطع شده با متوسط اختلاف زمان اندازه‌گیری شده بین پالس‌های التراسونیک انتشاریافته  در مسیر و یا با سنجش تغییر فرکانس اندازه‌گیری کند.

روش کالیبراسیون دبی‌سنج‌ها چگونه است

روش کالیبراسیون دبی‌سنج‌ها اینگونه است که با استفاده از جداول کالیبراسیون ارایه شده توسط کارخانه‌ی سازنده می‌توان نشانگر را به‌وسیله‌ی سیگنال‌های الکنریکی‌ای که به ‌‌آن داده می‌شود کالیبره کرد که این فرایند بسیار ساده و سریع انجام می‌شود و احتمال خیس شدن وجود ندارد، هرچند این شیوه بدون ایراد نیست‌؛ زیرا سنسور توربینی در عمل کالیبراسیون دخیل نیست پس در نتیجه اطلاعاتی در مورد دقت سنسور به دست نمی‌آید و این احتمال به قوت خود باقی‌ست که سنسور به دلیل تلاطم یا دیگر مشکلات مقدار واقعی دبی را منعکس نکند.

 در کالیبراسیون دبی‌سنج‌ها  Bucket and stopwachروش

در این روش جریان آب مستقیما به داخل یک ظرف با حجم مشخص هدایت می‌شود و هر میزان ظرف بزرگ‌تر باشد دقت هم بیش‌تر است. حجم ظرف بر مبنای گالن تقسیم بر زمان پر شدن آب بر حسب دقیقه می‌شود تا مقدار دبی واقعی بر مبنای گالن بر دقیقه را مشخص کند. این عمل به دلیل دقت بیشتر باید چندین‌بار تکرار شود. اگر تفاوت مقادیر بسیار اندک باشد میانگین داده‌های محاسبه شده به مثابه دبی درنظر گرفته می‌شود. هر یک از دبی‌سنج‌های مسیر آب دورریز سیستم نیز باید به‌طور جداگانه توسط این روش کالیبره شوند. فلومتر آب خوراک آب شیرین‌کن از طریق مجموع دبی آب محصول و آب دور ریز قابل ارزیابی است.

کالیبره کردن دبی‌سنج‌ها به‌واسطه‌ی یک دبی مشخص

دبی‌سنج را با توجه به یک دبی مشخص کالیبره می‌کنیم. این روش برای ارزیابی کالیبراسیون چند دبی‌سنج مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. برای مثال از این روش برای کالیبره‌ی دبی‌سنج‌های آب محصول در ۴ ردیف آب شیرین‌کن و همچنین دبی‌سنج‌های چهار تبدیل‌کننده‌ی یونی مقدماتی استفاده کرد. دبی آب محصول یک ردیف در ابتدا کالیبره می‌شود و شیرها در سه ردیف دیگر آب شیرین‌کن از سرویس خارج شده و طوری تنظیم می‌شوند که تمام آب محصول در مرحله‌ی اول به سمت یکی از یون‌زداهای ابتدایی هدایت گردد. دبی‌سنج یون‌زداها برای دبی مشخص کالیبره می‌شوند. این کار برای هر یک از یون‌زداهای مقدماتی عبور نموده و دبی‌سنج آن‌ها برای دبی مشخص کالیبره می‌شود.

 

روش خواندن دبی‌سنج

دبی آب خوراک آب شیرین‌کن از راه مجموع دبی آب محصول و آب دورریز محاسبه می‌گردد. وقتی افراد بیش‌تری به‌عنوان تکنسین داده‌های دبی‌سنج را ثبت می‌کنند باید یک راه ثابت و مداوم برای خواندن دبی‌سنج‌ها ارایه کنند. اگر در سیستم آب شیرین‌کن از محاسبه و اندازه‌گیری دیجیتالی استفاده می‌شود طبیعی‌ست که میزان نشان داده شده توسط آن‌ها به مقدار زیاد نوسان داشته باشد.

مشاهده‌ی اندازه‌گیر به میزان یک دقیقه و نوشتن بیشترین جریان مشاهده شده طی این مدت می‌تواند یکی دیگر از روش‌های خواندن دبی‌سنج‌ها باشد. بعضی از دبی‌سنج‌های دیجیتال را نیز می‌توان به ابزاری مجهز و مسلح مرد که توانایی داشته باشند تا میانگین مقادیر اندازه‌گیری شده را طی مدت زمان مشخصی نشان دهند. به وقت بهره‌برداری از روتامتر (دبی‌سنج لوله‌ای مدرج به شکل عمودی قرار می‌گیرد و مجهز به یک شناور است که در اثر جریان سیال حرکت کرده و در قسمتی از لوله جای می‌گیرد) باید از کارخانه‌ی سازنده پرسیده شود که برای مطالعه‌ی مقدار و میزان نشان داده شده توسط شناور به چه نحو باید عمل کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *