روش نمک زدایی آب شیرین کن: امروزه بحران کمبود آب شیرین همه مردم جهان را نگران کرده است ست، ما فقط برای آشامیدن به آب شیرین نیاز نداریم، در کارخانه ها، صنعت و کشاورزی آب شیرین یک عنصر حیاتی است. امروزه در سرتا سر جهان کشورهای زیادی اقدام به شیرین کردن آب دریا کرده اند. برای مثال  ایالات متحده یک کارخانه آب شیرین کن دارد که روزانه ۵۰ میلیون لیتر آب آشامیدنی تولید می کند. هزینه این کارخانه یک میلیارد دلار بوده است.

روش نمک زدایی آب شیرین کن | تصفیه آب | آریاعمران

آب از طریق لوله آب دریا وارد می شود. با عبور دادن آن از لایه آنتراسیت، شن و ماسه برای حذف جلبک ها و سایر آلاینده های بزرگ، پیش تصفیه می شود. سپس آب از طریق یک پیش تصفیه دوم حرکت می کند که ذرات کوچکتر را حذف می کند.

سپس فناوری پیشرفته اسمز معکوس به کار گرفته می شود که نمک محلول را از آب دریا حذف می کند. بیش از ۲۰۰۰ مخزن تحت فشار در این تأسیسات وجود دارد که حاوی غشاهای نیمه تراوا هستند که آب دریا باید از آنها عبور کند.

یک هزار گالن آب شیرین از یک کارخانه نمک‌زدایی برای مصرف‌کنندگان آمریکایی به طور متوسط ​​۲٫۵۰ تا ۵ دلار هزینه دارد، در حالی که این مقدار برای آب شیرین معمولی ۲ دلار است.

آب شیرین کن

نمک زدایی نیز انرژی زیادی مصرف می کند. نیروگاه های نمک زدایی روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون کیلووات ساعت مصرف می کنند که هزینه انرژی آن ۵۵ درصد از کل هزینه های عملیاتی و نگهداری نیروگاه برآورد می شود.

اکثر کارخانه های اسمز معکوس برای تولید یک متر مکعب آب شیرین به سه تا ده کیلووات ساعت انرژی نیاز دارند. گیاهان آبزی سنتی معمولاً کمتر از ۱ کیلووات ساعت در هر متر مکعب مصرف می کنند.

روش های مختلف نمک زدایی

نمک زدایی با خورشید اما بدون انسداد توسط رسوبات نمک

در زیر آب یک لایه پلاستیکی با سوراخ هایی به عرض ۲٫۵ میلی متر وجود دارد. این مقطع عالی برای به دست آوردن یک اثر همرفتی بود، جریان گرمایی که آب از طریق آن حرکت می کند.روش نمک زدایی آب شیرین کن | تصفیه آب | آریاعمران

آب از لایه نازک به مخزن و عقب می چرخد. در پایان، آب تصفیه شده در بالا باقی می ماند، در حالی که نمک پشت آن باقی می ماند. به دلیل همرفت، نمک پشت سوراخ ها نمی ماند بلکه به سمت پایین حرکت می کند.

برج های خنک کننده و نمک زدایی

روزانه حدود ۳ میلیارد لیتر آب از برج های خنک کننده یک نیروگاه بخار می شود. ابتدا با تعقیب یک جریان در آب، شارژ می شود. هنگامی که آن را از طریق یک شبکه توری ظریف که شارژ معکوس دارد حرکت می کند، آب به تور جذب می شود و قطرات زیادی متراکم می شوند که می توانید آنها را بگیرید و دوباره استفاده کنید.

تصفیه آب

آب را می توان بازیافت کرد و همچنین از تمام املاح پاک می شود تا بتوانید از آن به عنوان آب آشامیدنی استفاده کنید .

روش جدید نمک زدایی

روش جدیدی که آب دریا و شور را به آب آشامیدنی سالم و تمیز در عرض نیم ساعت از طریق MOFs (چارچوب فلزی-آلی) و نور خورشید تبدیل می کند.

MOF ها را می توان بعد از ۴ دقیقه دوباره استفاده کرد. این ماده مانند اسفنج آشپزخانه عمل می کند، فقط نمک ها را جذب می کند. ترکیب MOFs با پلیمر حساس به نور منجر به جذب نمک برگشت پذیر می شود. MOF ها از مواد آلی و یون های فلزی تشکیل شده اند.

آنها مواد متخلخل و کریستالی را تشکیل می دهند و دارای بیشترین سطح سطح در بین مواد شناخته شده هستند. هنوز هم ارزان است، اما باید بزرگتر شود.

نمک زدایی با کربن (زغال سنگ)

با ترکیب زغال سنگ با پشم پنبه در یک دستگاه آب پز، می توانید به کمک نور خورشید به سرعت آب را نمک زدایی کنید. ابتدا زغال سنگ خود را خیلی ریز آسیاب کنید تا به پودر سیاهی تبدیل شود. سپس این پودر را تحت فشار بالا به داخل یک بلوک فشار می دهید.

آن بلوک به دلیل ساختار زغال سنگ می تواند آب زیادی را جذب کند. محققان الیاف پنبه را در زغال سنگ آسیاب شده قرار دادند که می تواند آب را به خوبی منتقل کند. سپس بلوک به حمام نمک رفت.

با تاباندن لامپ خورشیدی بر روی مکعب ها، ذغال گرم می شود و آب از پایین به بالا از داخل مکعب عبور می کند. در نهایت، آب شیرین تبخیر می شود، در حالی که نمک در بلوک باقی می ماند. زیرا زغال چوب گرما را به خوبی هدایت می کند و الیاف پنبه به سرعت آب را به سطح می آورد.

نمک زدایی غشایی (اسمز معکوس):

فرآیند نمک زدایی به روش اسمز معکوس از طریق ممبران راه حلی است که به طور گسترده برای تامین آب آشامیدنی از آب دریا یا آب شور استفاده می شود. در این فرآیند از پمپ های فشار بالا و غشاهای نیمه تراوا برای ایجاد آب شیرین استفاده می شود.

ابزار و محصولات فنی برای این روش شامل موارد زیر می شود:

  1. تقطیر شعله چند مرحله ای (MSF)
  2. تقطیر چند اثر (MED)
  3. اسمز معکوس (RO)
  4. تصفیه: ACTIFLO®، MULTIFLO™، SPIDFLOW™
  5. پیش فیلتراسیون: FILTRAFLO™
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *