روش های تصفیه آب صنعتی | آب شیرین کن | آریاعمران

روش های تصفیه آب صنعتی: در دنیای مدرن، دست بالا گرفتن نقش تصفیه آب صنعتی بسیار دشوار است. تصفیه آب در صنعت تقریباً برای هر شرکتی ضروری است. صنایع غذایی، پزشکی، کشاورزی، انرژی – این فهرست ناقصی از حوزه‌های فعالیتی است که نیاز به تصفیه آب صنعتی و تصفیه آب دارند . البته هر یک از آنها الزامات سختگیرانه ای برای ترکیب و کیفیت آب دارند.

روش های تصفیه آب صنعتی | آب شیرین کن | آریاعمران

نرم شدن:  این روش به شما امکان می دهد نمک های سختی (نمک های Ca2+ و Mg2+) را از آب حذف کنید.

به دو نوع تقسیم می شود: تصفیه آب با تغییر حالت تجمع و بدون تغییر. در حالت اول از روش هیدرات گازی، انجماد و تقطیر آب و در حالت دوم از فناوری اسمز معکوس، تبادل یونی و نانوفیلتراسیون استفاده می شود.

موثرترین راه برای نرم کردن آب استفاده از فیلترهای نرم کننده اتوماتیک است. عملکرد چنین فیلترهایی بر اساس اصل تبادل یونی است:

یون های مضر کلسیم و منیزیم توسط یون های سدیم که برای انسان بی خطر هستند از آب استخراج می شوند. آبی که قرار است تصفیه شود وارد ظرفی می شود که با یک پس ریز مخصوص حاوی یون های Na + پر شده است و متعاقباً یون های سختی آب را جابجا می کنند.

فیلتراسیون مکانیکی با آن می توان ناخالصی های ماسه، زنگ، سیلت و سایر ذرات جامد را از آب پاک کرد. کدورت، بوی نامطبوع، رنگ – اینها علائمی هستند که در صورت وجود آنها استفاده از فیلترهای مکانیکی ضروری است.

روش های دستگاه آب شیرین کن | سختی گیر | آریاعمران

آب شیرین کن

این یکی از محبوب ترین روش های تمیز کردن است، زیرا استفاده از فیلترها آسان و ارزان است. فیلتراسیون مکانیکی برای تصفیه آب در تامین آب خودمختار، تاسیسات تصفیه آب شهری، تهیه آب های آرتزین و سطحی برای نیازهای صنعتی، تصفیه آب فرآیند (مهندسی قدرت حرارتی، فناوری شیمیایی، صنایع غذایی) استفاده می شود.

آب زدایی

مشکل آهن زیاد در آب در برخی مناطق بسیار مهم است. به آن رنگ خاص (قهوه ای)، بو و طعم ناخوشایندی می دهد. حذف آهن آب نیز برای عملکرد بهتر سیستم های آبرسانی مورد نیاز است:

به دلیل وجود آهن و منگنز در آب، لوله ها به سرعت بیش از حد رشد می کنند که باعث کاهش فشار آب می شود. با کمک فیلترهای حذف آهن، فرآیند اکسیداسیون آب انجام می شود: با عبور آب از تعدادی پس‌پرهای خاص که به فرآیند اکسیداسیون کمک می‌کنند.

از دو نوع فیلتر برای تصفیه آب از آهن استفاده می کنند: نوع ستونی و نوع کارتریجی. هر یک از مزایای خود را دارند.

اشعه ماوراء بنفش

با استفاده از این فناوری می توانید به نتایج باورنکردنی (تا ۹۹ درصد) در تصفیه آب دست پیدا کنید. خواص پرتو فرابنفش شناخته شده است:

تمام ویروس ها و باکتری ها را از بین می برد، بنابراین به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. مزایای این روش این است که از مواد شیمیایی مختلف با اشعه ماوراء بنفش استفاده نمی شود، برای انسان بی خطر است، آب ویژگی های طبیعی خود را تغییر نمی دهد.

از مزایای این روش می توان به سهولت استفاده، دوام، فشرده بودن و اقتصادی بودن نیز اشاره کرد. این روش اغلب برای نظافت منزل استفاده می شود. در صنعت و تولید، این روش اغلب با سایر روش های نظافت ترکیب می شود.

اسمز معکوس

این یک روش بسیار موثر برای تصفیه آب بر اساس فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی است. ماهیت آن این است که هنگام جدا کردن دو محلول با محتوای نمک مختلف توسط یک غشاء، مولکول های با قطر زیاد نمی توانند از آن عبور کنند و مولکول های آب تحت فشار قادر به انجام این کار هستند. و هر چه فشار بیشتر باشد، عملکرد اسمز معکوس بالاتر است.

از آنجایی که این فرآیند در سطح مولکولی انجام می شود، خروجی آب کاملاً خالص است. سیستم‌های اسمز معکوس همچنین از تشکیل رسوب جلوگیری می‌کنند و آب را با اکسیژن غنی می‌کنند: آب بطری‌شده با استفاده از فناوری اسمز معکوس تصفیه می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *