انواع روش تصفیه فاضلاب | تصفیه آب صنعتی | آریا عمران

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی: آب مایه حیات است، اما ما آن را پاک مصرف می کنیم و آن را آلوده برمی گردانیم. اگر زهکشی ها تمیز نشوند، زمان “رطوبت گرانبها” که توسط بسیاری از نویسندگان داستان های علمی تخیلی توصیف شده است، خیلی زود فرا خواهد رسید. طبیعت می تواند خود آب را تصفیه کند، اما این فرآیندها بسیار کند هستند.

تعداد افراد در حال افزایش است، حجم مصرف آب نیز در حال افزایش است، بنابراین مشکل تصفیه سازمان یافته و کامل فاضلاب به ویژه حاد است. موثرترین فناوری تصفیه آب بیولوژیکی است. اما روش های دیگری نیز وجود دارد که در زیر شرح می دهیم.

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ | شرکت آریا عمران

همانگونه که می دانیم فاضلاب حاوی موادی با منشاء آلی و معدنی و بسیار ارگانیک است. و با اینکه خلاص شدن از شر ناخالصی های معدنی به صورت مکانیکی آسان تر است، اما روش های دیگری برای حذف ناخالصی های آلی مورد نیاز است. یکی از مهمترین آنها تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است.

هوزینگ

ترکیب فاضلاب

در هر خانه ای  آب لوله کشی فاضلاب وجود دارد. فرآیندهای عادی برای انتقال فاضلاب از آپارتمان ها و خانه ها به تصفیه خانه ها را تضمین می کند. آب معمولی به لوله های فاضلاب می ریزد، اما آلوده است. ناخالصی های موجود در آن تنها ۱٪ است، اما این همان چیزی است که جریان را برای استفاده بیشتر نامناسب می کند. فقط پس از تمیز کردن، می توان از آن   استفاده  کرد.

ترکیب دقیق فاضلاب را نمی توان نام برد، زیرا بستگی به مکانی دارد که نمونه خاصی از آن گرفته شده است، اما حتی در همان مکان، مقدار و گروه ناخالصی ها ممکن است متفاوت باشد.

تصفیه فاضلاب

اغلب، آب حاوی ذرات جامد، ناخالصی های بیولوژیکی، اجزای غیر آلی است. همه چیز با مواد معدنی ساده است – حتی ساده ترین فیلتر آن را حذف می کند، اما شما باید با مواد آلی مبارزه کنید. اگر کاری انجام نشود، این مواد شروع به تجزیه و تشکیل یک رسوب پوسیده می کنند (از این رو مشخصه “بوی نامطبوع فاضلاب” است). علاوه بر این، نه تنها مواد آلی تجزیه شده شروع به پوسیدگی می کنند، بلکه آب نیز شروع به پوسیدگی می کند.

به طور خلاصه، ترکیب فاضلاب شامل چربی ها، سورفکتانت ها، فسفات ها، ترکیبات کلرید و نیتروژن، فرآورده های نفتی، سولفات ها است. آنها نمی توانند خود به خود از آب ناپدید شوند – تمیز کردن پیچیده مورد نیاز است.

این مشکل به ویژه در خانه هایی که در آنها یک سیستم مستقل زهکشی و تامین آب انجام می شود، شدید است، زیرا هر مکان دارای یک گودال و یک چاه برای آب است. اگر فاضلاب ها تمیز نشوند، می توانند وارد شیر آب شوند – و وضعیت تهدید کننده زندگی خواهد شد.

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ | شرکت آریا عمران

روش های تصفیه فاضلاب خانگی و صنعتی

فاضلاب در شرایط طبیعی می تواند خود تمیز شونده باشد، اما به شرطی که حجم آن کم باشد. از آنجایی که بخش صنعتی امروزه بسیار توسعه یافته است، حجم پساب در خروجی قابل توجه است.

و برای به دست آوردن آب تمیز، انسان باید مسئله فاضلاب – یعنی تصفیه آنها را حل کند. در کل، چندین روش برای تصفیه فاضلاب وجود دارد – این روش ها مکانیکی، شیمیایی، فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی هستند. بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های هر کدام بیاندازیم.

تمیز کردن مکانیکی شامل استفاده از تکنیک هایی مانند فیلتراسیون و قرار دادن است. ابزار اصلی کرکره، الک، فیلتر، تله و تله است. هنگامی که آب از تصفیه اولیه عبور می کند، وارد گودال می شود – ظرفی که برای قرار دادن فاضلاب با تشکیل رسوب ایجاد شده است.

تمیز کردن مکانیکی در اکثر سیستم های مدرن استفاده می شود، اما به ندرت به عنوان یک روش مستقل استفاده می شود. و نکته این است که حذف مواد شیمیایی و ناخالصی های آلی راحت نیست.

تمیز کردن خشک با استفاده از معرف ها انجام می شود – مواد شیمیایی خاصی که با ناخالصی های موجود در آب واکنش می دهند و یک رسوب نامحلول تشکیل می دهند. در نتیجه، محتوای سوسپانسیون های محلول ۲۵٪ کاهش می یابد و نامحلول تا ۹۵٪ کاهش می یابد.

تمیز کردن فیزیکی و شیمیایی شامل استفاده از تکنیک هایی مانند اکسیداسیون، انعقاد، استخراج و غیره است. این فرآیندها حذف ناخالصی های معدنی از آب و از بین بردن ناخالصی های آلی ضعیف اکسید شده را ممکن می سازد. محبوب ترین روش تمیز کردن فیزیکی و شیمیایی الکترولیز است.

تصفیه بیولوژیکی فرآیندی مبتنی بر استفاده از میکروارگانیسم های خاص و اصول فعالیت حیاتی آنهاست. باکتری ها آلاینده های آلی خاص را هدف قرار می دهند و آب تصفیه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *