مزیت سختی گیر رزینی | تصفیه فاضلاب شهری | شرکت آریاعمران

سختی گیر رزینی frp: برای کاهش غلظت نمک های فلزات سنگین و جلوگیری از ایجاد رسوب بر روی ظروف و لوازم خانگی از نرم کننده های آب یا سختی گیر استفاده می شود که رزین های تبادل یونی برای آب رایج ترین سختی گیر هستند .

سختی گیر رزینی frp | تصفیه فاضلاب صنعتی | آریا عمران

استفاده از رزین های تبادل یونی در سیستم های فیلترینگ بخش مسکونی خصوصی مدت هاست که شرط لازم برای به دست آوردن آب آشامیدنی با کیفیت بالا محسوب می شود. اوج محبوبیت این روش تصفیه در پایان قرن بیستم بود.

در ظاهر، رزین تبادل یونی تجمعی از گلوله های کوچک (تا قطر ۱ میلی متر) است که از مواد پلیمری ساخته شده اند.

در شیمی، رزین های تبادل یونی به عنوان مبدل های یونی (ترکیبی با مولکولی بالا دارای گروه های عاملی، که به نوبه خود قادر به واکنش با یون های یک مایع هستند) نامیده می شوند.

گروه های جداگانه ای از مبدل های یونی نیز قادر به ورود به واکنش های اکسیداتیو، فرآیندهای کاهش و جذب فیزیکی هستند.

رزین های با ساختار ژل حاوی منافذ نیستند. تبادل یون ها در چنین ساختاری تنها در لحظه ای امکان پذیر است که رزین متورم شود و (از نظر قوام) شبیه به ژل شود.

ساختار متخلخل نام خود را از تعداد زیاد منافذ روی سطح رزین گرفته است. این منافذ فقط اجازه تبادل یون را می دهند.

در ساختار میانی رزین های تبادل یونی، خواص هر دو ساختار متخلخل و ژل با هم ترکیب می شوند.

همه این نوع رزین ها تفاوت های اساسی دارند. رزین های ژل دارای بالاترین ظرفیت تبادل هستند،

در حالی که رزین های با ساختار متخلخل در برابر تأثیرات شیمیایی و حرارتی بسیار مقاوم هستند.

این مقاومت به رزین های با ساختار متخلخل اجازه می دهد تا بدون توجه به دمای آب، ناخالصی های بیشتری را جذب کنند.سختی گیر رزینی frp | تصفیه فاضلاب صنعتی | آریا عمران

رزین تبادل یونی

علاوه بر این، رزین های تبادل یونی برای تصفیه آب توسط بار یون ها جدا می شوند. هنگام تبادل کاتیون ها (یون های با بار مثبت)، رزین را مبدل کاتیونی می نامند.

در مورد تبادل آنیون ها (یون های دارای بار منفی) – مبدل های آنیون. در عمل، ماهیت تفاوت بر این اساس به توانایی تبادل یون در یک محیط آبی با سطوح مختلف pH برمی گردد.

برای مبدل های آنیونی، محیط “کار” با pH 1 تا ۶ در نظر گرفته می شود، در حالی که برای مبدل های کاتیونی، فرآیندها در محیطی با pH 7 یا بیشتر انجام می شود.

البته، کاربران نیازی به درک چنین پیچیدگی‌هایی از نحوه عملکرد فیلترها ندارند. کارشناسان این حوزه باید در انتخاب نوع فیلتر دستگاه به شما کمک کنند.

بسته به پارامترها، رزین های تبادل یونی برای نرم شدن آب ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. یکی از این شاخص ها رطوبت است.

بهترین حالت زمانی است که رطوبت به حداقل برسد. بنابراین، سازندگان سعی می کنند رطوبت را از رزین حتی قبل از بسته بندی استخراج کنند.

برای این کار از سانتریفیوژهای مخصوص استفاده می شود.

رزین سختی گیر

رزین های تبادل یونی نیز بر اساس میزان ظرفیتشان ارزیابی می شوند. این مشخصه نشان می دهد که در محیط اولیه چند یون در واحد جرم (حجم رزین) وجود دارد.

با مقایسه رزین ها بر این اساس، سه نوع ظرف کار، حجمی و وزنی متمایز می شود. حجمی و همچنین وزن مقادیر استاندارد هستند،

یعنی پارامترهای آنها در آزمایشگاه تعیین می شود و داده های به دست آمده در ویژگی های محصولات نهایی ثبت می شود.

برخلاف دو مورد قبلی، ظرفیت کاری مشمول اندازه گیری نمی شود، زیرا دارای قراردادهای زیادی است (درجه خلوص آب، ضخامت لایه رزین، قدرت جریان آب و غیره).

با گذشت زمان، یون های محیط کار به طور کامل با یون های ناخالصی موجود در آب جایگزین می شوند. در این مورد، ظرفیت کار باید بازیابی شود.

دلیل استفاده از سختی گیر رزینی

صحبت های زیادی در مورد هدف اصلی استفاده از رزین های تبادل یونی برای آب وجود دارد. استفاده از این رزین ها

به عنوان بخشی از فیلترهای خانگی تنها برای بهبود طعم مایع راه حل نسبتاً گرانی است. نیاز به تغییر ترکیب یونی آب نیز تردیدهایی را ایجاد می کند،

زیرا برخی ناخالصی های مضر هنوز در آن باقی می مانند.

با این وجود، اهدافی که با استفاده از رزین‌های تبادل یونی برای آب به دست می‌آیند بسیارند. و شاید اصلی ترین آن نرم کننده آب باشد.

این توانایی رزین های تبادل یونی باعث می شود که آنها را برای استفاده با لوازم خانگی و سایر وسایل خانگی که تماس مستقیم با آب دارند توصیه شود.

علاوه بر فواید مستقیم سلامتی (استفاده از آب برای نوشیدن یا پخت و پز)، مایع نرم شده به شما امکان می دهد عمر لوازم خانگی را که مستقیماً با آب در تماس هستند افزایش دهید.

اینها ماشین لباسشویی و ظرفشویی، آبگرمکن، اتو، دیگ گرمایش، فیلتر آب، رطوبت ساز، تصفیه کننده هوا و سایر لوازم هستند.

استفاده از آب نرم شده با وسایلی که خود مایع را گرم می کنند بسیار مهم است. آب سخت دلیل اصلی ظاهر شدن رسوب و در نتیجه خرابی دستگاه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *