You are currently viewing سیستم فاضلاب شهری | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

سیستم فاضلاب شهری | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

سیستم فاضلاب شهری: در گذشته، فاضلاب با استفاده از رقیق‌سازی و اکسیداسیون به عنوان تصفیه، به نزدیک‌ترین آبراه‌ها تخلیه می‌شد. این ایده “خود پاکسازی” اشتباه نبود. بسیاری از آلاینده ها را می توان با فرآیندهای طبیعی با قرار گرفتن در معرض، زمان و رقت کافی حذف کرد. با این حال، رشد جمعیت، و افزایش آلاینده ها در فاضلاب، این رویکرد را ناکافی کرده است.

سیستم فاضلاب شهری | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

کشف بیماری های منتقله از آب منجر به توسعه بهداشت با هدف جداسازی فاضلاب از آب آشامیدنی برای حفظ سلامت انسان شد. از آن زمان تاکنون چندین سیستم تصفیه برای کاهش ورود ضایعات خام انسانی به اقیانوس ها ایجاد شده است.

 انتخاب سیستم فاضلاب شهری

امروزه روش های مختلفی برای مدیریت فاضلاب وجود دارد. انتخاب روش تصفیه فاضلاب بسیار خاص مکان و زمینه است. عوامل زیادی مناسب ترین نوع سیستم را تعیین می کنند: سیستم تصفیه متمرکز، فاضلاب یا سیستم تصفیه در محل (غیرمتمرکز). بهترین راه حل برای یک جامعه ممکن است برای جامعه دیگر کارساز نباشد. ملاحظات انتخاب سیستم باید شامل موارد زیر باشد:

  • منابع جامعه
  • میزان جمعیت
  • هنجارها و انتظارات اجتماعی و فرهنگی
  • حمایت سیاسی یا محدودیت های نظارتی
  • زمین شناسی و هیدرولوژی محلی
  • زیرساخت های موجود

این مطالعات موردی را برای کار بر روی تصفیه متمرکز فاضلاب در جزیره  رواتان، هندوراس  و  بونیر ببینید.

آب شیرین کن

ابزارهای پشتیبانی تصمیم که معیارهای اجتماعی، انسانی، بهداشتی و زیست محیطی را در تعیین مناسب ترین رژیم بر اساس بافت محلی در نظر می گیرند، در حال حاضر در دسترس نیستند.

همانطور که ابزارها توسعه می‌یابند، مهم است که بینش متخصصان دریایی را در مورد درجه درمان و تکنیک‌های موثر برای حفاظت از اقیانوس لحاظ کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم‌ها و فن‌آوری‌های بهداشتی، از مجموعه ابزار مدیریت آب و بهداشت پایدار بازدید کنید .

سیستم فاضلاب شهری | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

تصفیه خانه های مرکزی فاضلاب شهری

مناطق پرجمعیت و شهرهای صنعتی عمدتاً به تصفیه خانه های متمرکز فاضلاب (WWTPs) برای دریافت و تصفیه فاضلاب متکی هستند. شبکه های پیچیده لوله های فاضلاب زیرزمینی، فاضلاب را از خانه ها و ساختمان ها با استفاده از نیروی جاذبه و پمپ به یک تصفیه خانه فاضلاب می آورند.

هنگامی که فاضلاب به تصفیه خانه فاضلاب می رسد، قبل از تخلیه چندین مرحله تصفیه را طی می کند. انواع تصفیه های مورد استفاده و کیفیت آب تصفیه شده با توجه به مکان، شرایط آب، در دسترس بودن فناوری تصفیه و سایر عوامل متفاوت است.

با این حال، حتی زمانی که نیاز به درمان است، شکست ها رایج هستند و نباید مقرراتی را برای تضمین درمان کافی فرض کرد. در سطح شهر و تأسیسات، محدودیت‌هایی بر روی غلظت مواد مغذی در پساب‌ها معمولاً برای رسیدگی به بارگذاری مواد مغذی و در نتیجه اوتروفیکاسیون اعمال می‌شود.

تصفیه فیزیکی  اولیه با الک کردن شروع می شود: فاضلاب از فیلترها برای حذف مواد جامد بزرگ عبور می کند. سپس زهکشی به مخازن ته نشینی منتقل می شود که در آن گرانش به رسوب دادن مواد جامد معلق اضافی کمک می کند.

تصفیه ثانویه چیست؟

هدف تصفیه ثانویه یا بیولوژیکی حذف مواد آلی از فاضلاب قبل از گندزدایی است. از اکسیژن و میکروارگانیسم ها برای تحریک و تقویت واکنش های بیوشیمیایی که آلاینده ها را تجزیه می کنند،

استفاده می کند. این فرآیند سیستم های طبیعی را مدل می کند و با هوادهی یا قرار گرفتن در معرض اکسیژن مکمل کارآمدتر می شود. اکسیژن برای تجزیه ضروری است و هوادهی به خلاص شدن از شر گازهای محلول کمک می کند.

این فعل و انفعالات در نهایت ذرات باقی مانده را تشویق می کند تا ته نشین شوند. تکنیک های متداول تصفیه بیولوژیکی شامل فیلترهای تقطیر و لجن فعال است که باعث افزایش سطح موجود برای میکروارگانیسم ها و همچنین چگالی آنها می شود.

پس از ثانویه ، یا شیمی درمانی، برای ترویج ثبات بیشتر و حذف مواد مغذی. پلیمرهای اضافه شده، آلاینده ها را جذب می کنند تا توده ها را تشکیل دهند، در حالی که فیلترهای کربن یا زغال سنگ باعث جذب فیزیکی برای کاهش مواد مغذی می شوند.

در نهایت، پساب برای خنثی کردن هر گونه پاتوژن باقی مانده ضد عفونی می شود. در حالی که کلر رایج ترین ضد عفونی کننده است، UV یا ازن برای کاهش غلظت مواد شیمیایی باقیمانده استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب

سیستم های فاضلاب مرکب شهری

در شهرهای بزرگ شهری، بسیاری از مناظر فاقد قابلیت جذب و نگهداری هستند که توسط خاک، علفزار، جنگل و سایر ویژگی های طبیعی ارائه می شود. هنگامی که باران می بارد، آب روی سطوح غیرقابل نفوذ (به عنوان مثال، سنگفرش) جریان می یابد، زباله ها و آلاینده ها را جمع آوری می کند و به رواناب آلوده تبدیل می شود که معمولاً به آن آب باران می گویند.

برای به حداقل رساندن تأثیرات بر روی بدنه‌های آبی، بسیاری از شهرها فاضلاب‌های جمع‌آوری را برای جمع‌آوری و انتقال آب طوفان به همان تصفیه خانه‌های فاضلاب مرکزی مانند فاضلاب ساخته‌اند.

این به تصفیه خانه اجازه می دهد تا روغن ها، آفت کش ها، باکتری ها، رسوبات و سایر آلاینده های موجود در آب باران را حذف کند. در حالی که به نظر می رسد یک سیستم فاضلاب ترکیبی مؤثر است، طوفان های شدید، ذوب قابل توجه برف و حتی باران های خفیف گاه به گاه می تواند از ظرفیت این لوله ها، مخازن ذخیره سازی و سیستم های تصفیه فراتر رود. سیستم روباره حجم زیادی از فاضلاب تصفیه نشده از جمله فاضلاب خام را به آبراهه ها تخلیه می کند.

ویژگی های سیستم متمرکز و غیر متمرکز فاضلاب شهری

سیستم های متمرکز راندمان پردازش را افزایش می دهند، هزینه های نگهداری را جمع آوری می کنند و آلودگی منبع غیر نقطه ای را کاهش می دهند

نواقص سیستم های متمرکز شامل سرمایه گذاری اولیه زیاد، تعمیر و نگهداری پرهزینه و فنی، ظرفیت محدود، حساسیت به نشت، حساسیت به آب و هوا و حذف ناکافی مواد مغذی است.

سیستم های تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز یا سیستم های فاضلاب غیر فاضلابی، سیستم های در مقیاس کوچک و در محل برای مدیریت پسماندهای انسانی هستند.

سیستم های تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز فاضلاب را در محل تولید جمع آوری، تصفیه و تخلیه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید