مراحل سیستم تصفیه فاضلاب | تصفیه صنعتی | شرکت آریاعمران

فاضلاب شهری چیست: پودر، شامپو، انواع شوینده طرف و دست، قرص ماشین ظرفشویی، دستمال توالت و حتی سواب پنبه ، وقتی همه این زباله ها در سوراخ فاضلاب پنهان شوند، مردم شهر آنها را فراموش می کنند. اما امروزه برای حفظ محیط زیست و بحران کمبود آب ، ای های رها شده در فاضلاب جمع آوری شده و مجددا برای مصارف مختلف تصفیه می شوند.

فاضلاب شهری چیست | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

وقتی دستان خود را با صابون می شوییم یا ماشین لباسشویی را روشن می کنیم، به ندرت به این فکر می کنیم که چه اتفاقی برای آب کثیف در سیستم فاضلاب شهر می افتد. ناآگاهی باعث گمانه‌زنی‌های بسیاری می‌شود: کسی مطمئن است که فاضلاب بدون تصفیه قبلی به منابع طبیعی ریخته می‌شود، کسی معتقد است که به شیرهای ما باز می‌گردد که برای آشامیدن مناسب نیست. اما در واقعیت اصلا اینطور نیست.

فاضلاب فقط زباله های خانگی نیست (پسماندهای آلی و بیولوژیکی انسانی، پودر، صابون و غیره) است. همچنین شامل فاضلاب صنعتی و خانگی، آب رستوران ها، کافه ها، سالن های زیبایی و کارواش می باشد. رواناب جاده را فراموش نکنید که به طور مرتب پس از بارندگی شدید و شستشوی خیابان های شهر وارد فاضلاب می شود.

تصفیه فاضلاب

فاضلاب شهری چیست | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

از آپارتمان ها، از خیابان ها و شرکت ها، فاضلاب به طور غیرقابل کنترل مستقیماً به رودخانه های شهر نمی شود.

ابتدا وارد شبکه فاضلاب متشکل از خطوط لوله و کلکتورهای ثقلی و فشاری می شوند. به گفته متخصصان ، ورودی فاضلاب یک مقدار متغیر است، هم به زمان روز و هم به فصل بستگی دارد.

به عنوان مثال، در روزهای تعطیل و تعطیلات، حجم فاضلاب کمتر از روزهای هفته است. اما با بارش طولانی مدت، جریان ورودی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

از کلکتورها، فاضلاب به تأسیسات تصفیه شهر می رسد، جایی که تحت یک تصفیه کلاسیک دو مرحله ای مکانیکی و بیولوژیکی قرار می گیرد.

مرحله مکانیکی تصفیه فاضلاب

پساب های شهری در دو مرحله تصفیه می شوند: ابتدا تصفیه مکانیکی انجام می شود و سپس بیولوژیکی.

هر یک از این مراحل به نوبه خود از چندین فرآیند دیگر تشکیل شده است. اولین آنها حذف ناخالصی های درشت و زباله های حجیم با استفاده از توری است.

اگرچه مجموعه‌ای از قوانین در مورد اینکه چه چیزی را می‌توان و چه چیزی را نمی‌توان به سیستم فاضلاب تخلیه کرد، وجود دارد، تقریباً تمام محتویات حمام شهروندان را می‌توان در فاضلاب یافت.

آب شیرین کن

“در این مرحله، ما همه زباله ها را از آب خارج می کنیم. این فقط کاغذ نیست، بلکه دستمال، سواب پنبه، محصولات بهداشتی شخصی، آستین های نامحلول است. بسیاری از منسوجات وجود دارند که به سادگی برای دفع از طریق فاضلاب در نظر گرفته نشده اند.

برای جداسازی این ضایعات از پساب، در مرحله اول تصفیه مکانیکی، آب از ۱۲ توری مخصوص با شکاف های ۵ تا ۹ میلی متری عبور می کند که زباله ها را به دام می اندازد.

سپس زباله‌ها روی نوار نقاله‌ها ریخته می‌شوند، به پرس‌های هیدرولیک فرستاده می‌شوند تا آب اضافی خارج شود، سپس در یک پناهگاه جمع‌آوری شده و برای دفع خارج می‌شوند.

روزانه بیش از ۲۰ تن زباله فشرده پس از تمیز کردن مکانیکی از مراکز تصفیه خارج می شود.

حذف شن و ماسه

پس از توری، فاضلاب به تله های شن و ماسه فرستاده می شود – دستگاه های ویژه برای حذف شن و ماسه است.  این فرآیند برای جلوگیری از تجمع ذرات ریز در خطوط لوله ضروری است که می تواند بر وضعیت و عملکرد آنها تأثیر منفی بگذارد.

تله های شنی ظروف بسته افقی به طول حدود ۲۰ متر هستند. آب با سرعت تقریبی ۰٫۳ متر در ثانیه در میان آنها حرکت می کند. به دلیل سرعت کم، شن و ماسه به تدریج در کف ماسه گیر می نشیند و سپس با استفاده از خراش های مکانیکی از آنجا جمع آوری می شود.

در مرحله سوم تصفیه مکانیکی، فاضلاب آزاد شده از زباله و ماسه به مخازن ته نشینی اولیه – استخرهای گرد با قطر ۴۰ و ۵۴ متر ارسال می شود.

داخل مخازن ته نشینی اولیه، آب حدود یک و نیم تا دو ساعت طول می کشد. در این مدت لایه ای از رسوب مرطوب به کف استخر می ریزد و آب سبک تر می شود.

این رسوب در کف مخازن ته نشینی جمع نمی شود. توسط یک خراش دهنده لجن مخصوص به یک گودال (فروختگی در کف) فرو می رود، از آنجا رسوب توسط پمپ ها پمپ می شود، از رنده های مکانیکی عبور می کند و برای تخمیر وارد هاضم ها می شود.

در آنها، رسوب به دلیل تجزیه بیولوژیکی مواد آلی موجود در آن تثبیت می شود. در فرآیند تجزیه در هاضم ها، بیوگاز متشکل از متان (۶۵٪) و دی اکسید کربن (۳۵٪) تشکیل می شود. بیوگاز برای تولید گرما و برق استفاده می شود. حدود ۵۰ درصد از نیاز ایستگاه به گرما و برق توسط «بیوانرژی سبز» تامین می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *