فرآيندهاي تصفيه فاضلاب | سختی گیر رزینی | آریا عمران شریف

فرآیندهای تصفیه فاضلاب: آب نماد زندگی است. کمبود آب به معنای بیابان، فاجعه، کمبود زندگی یا شانس زندگی است. خود جامعه و زندگی بدون آب قابل تصور نیست. می توان گفت که تاریخ به نوعی با آب مرتبط است، میلیون ها زندگی یا با آب کم یا با آب زیاد خاموش شده اند. زندگی انسان بدون آب قابل تصور نیست.

انسان برای رفع تشنگی، تهیه غذا، برای نیازهای بهداشتی، در تابستان – برای اوقات فراغت، در زمستان – برای گرم کردن خانه و غیره آب مصرف می کند. برای انسان، آب یک منبع طبیعی گرانبهاتر از زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، آهن است و تنها منبعی است که قابل جایگزینی نیست.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب | سختی گیر رزینی | آریا عمران شریف

سکونتگاه های انسانی، شهرها و ایالت ها در لبه آب متولد و ناپدید شدند. تاریخ رودخانه هایی را ثبت کرده است که تمدن های قبل از جامعه امروزی در کرانه های آنها متولد شده اند. از این رو برای جلوگیری از هدر رفت آب نیاز به تصفیه پساب ها و فاضلاب ها داریم.

تصفیه فاضلاب

تا زمانی که مقدار آلاینده های تخلیه شده به آب های سطحی خیلی زیاد نباشد، یک فرآیند تصفیه طبیعی (خودتصفیه) در آب های گیرنده انجام می شود. این فرآیند به طور کلی کند است و بسته به جریان / حجم فاضلاب تخلیه شده، نوع و کمیت / غلظت آلاینده ها، جریان / حجم گیرنده و شرایط خاص گیرنده متفاوت است.

 

برای حفاظت از آب های سطحی دریافتی، تخلیه فاضلاب در بیشتر موارد تنها پس از تصفیه آن در تصفیه خانه های ویژه به نام تصفیه خانه مجاز است.

تصفیه فاضلاب

این تاسیسات (ساخته یا مناسب سازی شده برای این منظور) فرآیندهای تصفیه طبیعی را تسریع می کنند و یا از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی مختلف برای کاهش میزان / غلظت آلاینده های موجود در فاضلاب استفاده می کنند.اصول تصفیه فاضلاب شهری | سختی گیر رزینی | آریا عمران

بسته به نوع و تکنولوژی تصفیه مورد استفاده، تصفیه خانه های مختلف فاضلاب با هزینه ها و عملکرد تصفیه متفاوت را می توان یافت. برای رعایت شرایط تخلیه مورد نیاز، منبع آلودگی باید فناوری ها و تاسیسات مناسب را انتخاب کند تا پساب تصفیه خانه دارای ویژگی های کمی و کیفی مناسب باشد.

سختی گیر

روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب می تواند به روش های مکانیکی یا فیزیکی و شیمیایی (تصفیه اولیه)، بیولوژیکی (تصفیه ثانویه) یا

پیشرفته (تصفیه سوم) انجام شود. فن‌آوری‌های خاص تصفیه فاضلاب، که عموماً از فرآیندهای شیمیایی استفاده

می‌کنند، برای حذف آلاینده‌های مخصوص فاضلاب صنعتی استفاده می‌شوند. هر یک از این فناوری ها از تاسیسات خاصی استفاده می کند که به صورت جداگانه طراحی شده اند.

در بسیاری از موارد آلاینده های مختلفی که جزئی از پساب های صنعتی هستند می توانند بازدارنده فرآیند تصفیه بیولوژیکی باشند

و یا حتی به طور کامل از این فرآیند جلوگیری کنند. در این موارد لازم است فرآیندهای صنعتی مربوطه موضوع مطالعه قرار گیرند تا با انطباق یا اصلاح فناوری از آلودگی در منبع جلوگیری شود.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب که در این فرایند تکنولوژیکی با آن مواجه می شوند و نام آنها بر اساس فرآیندهایی است که بر اساس آنها انجام می شود به شرح زیر است:

الف) تصفیه مکانیکی – که در آن فرآیندهای تصفیه ماهیتی فیزیکی دارند.

تمیز کردن مکانیکی سیستم تعلیق درشت را حفظ می کند. برای نگهداری آنها از گریل، غربال، دستگاه های سنباده زدایی، جداکننده چربی و دکانتر استفاده می شود.

کوره ها بدنه های درشت شناور معلق در فاضلاب (پارچه، کاغذ، جعبه، الیاف و غیره) را حفظ می کنند. مواد باقی مانده روی کوره ها به همین ترتیب تخلیه می شوند

تا در گودال ها ذخیره یا سوزانده شوند. در برخی موارد می توان آنها را با برش به اندازه ۰٫۵-۱٫۵ میلی متر در تجزیه کننده های مکانیکی خرد کرد.

تجزیه کننده ها مستقیماً در کانال دسترسی فاضلاب خام نصب می شوند تا آویزهای متلاشی شده بتوانند از کوره ها عبور کرده و همزمان با بدنه های باقی مانده تخلیه شوند.

با توجه به اینکه سیستم فاضلاب واحدی وجود دارد، سنباده‌ها برای تصفیه خانه فاضلاب ضروری هستند، زیرا ماسه عمدتاً توسط آب باران آورده می‌شود. ماسه نباید به مراحل پیشرفته تصفیه خانه برسد تا از مشکلاتی مانند:

  1. – آسیب به تاسیسات پمپاژ؛
  2. – مشکلات در عملکرد کانترها؛
  3. – کاهش ظرفیت مفید مخازن تخمیر لجن و جلوگیری از گردش لجن.

کارخانه های سمباده زدایی باید ذرات با قطر بیش از ۰٫۲ میلی متر را با ته نشینی حفظ کنند و در عین حال از رسوب مواد آلی جلوگیری شود تا باعث تخمیر آنها نشود.

ب) تصفیه شیمیایی – که در آن فرآیندهای خالص سازی ماهیت فیزیکی و شیمیایی دارند.

تصفیه شیمیایی نقش مشخصی در فرآیند فناوری دارد که بخشی از محتوای ناخالصی فاضلاب را حذف می کند.

خالص سازی شیمیایی با انعقاد – لخته سازی منجر به کاهش محتوای مواد آلی بیان شده در CBO5 تقریباً می شود.

۲۰ تا ۳۰ درصد اجازه می دهد تا از بارگذاری بیش از حد لجن فعال با مواد آلی جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *