You are currently viewing فرآیند نمک زدایی تصفیه آب | تصفیه فاضلاب چیست | آریاعمران

فرآیند نمک زدایی تصفیه آب | تصفیه فاضلاب چیست | آریاعمران

فرآیند نمک زدایی تصفیه آب: نمک زدایی آب دریا در ایران نیز مانند سایر کشورها فرآیند شناخته شده ای نیست، اما اغلب، در میان دیگران، در موضوع اسمز معکوس ظاهر می شود. چگونه می توان آب دریا را شیرین کرد؟ چرا چنین فرآیندی انجام می شود؟ چه دستگاه هایی مورد نیاز است؟ نمک زدایی آب دریا چگونه باید باشد؟

فرآیند نمک زدایی تصفیه آب | تصفیه فاضلاب چیست | آریاعمران

دریاها و اقیانوس ها ۹۷ درصد از منابع آبی جهان را در خود جای داده اند. آب شیرین تنها ۳ درصد را تشکیل می دهد.

چرا آب دریا به خودی خود قابل شرب نیست؟ حاوی غلظت بالایی از یون های سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است.

مقدار کمی آب نمک به سلامتی شما آسیب نمی رساند، اما آب آشامیدنی نیست.

نوشیدن مقادیر زیاد آب نمک می تواند منجر به تجمع نمک در بدن، کم آبی بدن و حتی کسالت و مشکلات گوارشی شود.

شایان ذکر است که آب نمک سرشار از کلرید است، در حالی که در آب های شیرین کربنات ها غالب هستند. شورترین دریا دریای سرخ است. به ازای هر لیتر آب تقریباً ۴۰ گرم نمک وجود دارد. در مقایسه با دریای بالتیک، این مقدار زیاد است، زیرا در این حالت تنها ۴ تا ۸ گرم در لیتر آب وجود دارد.

نمک زدایی آب به دلیل افزایش مداوم نیازهای مربوط به تامین آب برای جمعیت روز به روز رواج بیشتری پیدا می کند . نیازهای صنعت، کشاورزی و جمعیت رو به افزایش، یافتن آب آشامیدنی سالم و شیرین کافی در جهان را دشوارتر و دشوارتر می کند. یکی از منابع کسب آنها فرآیند نمک زدایی است.

تصفیه آب

اطلاعات کلی در مورد نمک زدایی آب

نمک زدایی یک اصطلاح بسیار کلی برای فرآیندهای کاهش نمک و سایر مواد معدنی در آب دریا است. هدف از چنین اقدامی به دست آوردن آب شیرین مناسب برای شرب و آبیاری است. نمک زدایی آب دریا یک فرآیند بسیار محبوب در کشتی ها است. چنین به دست آوردن آب آشامیدنی بسیار راحت است.

در مقیاس بزرگتر، این فرآیند در مناطق غنی استفاده می شود که، با این حال، از نظر منابع آبی ضعیف هستند. این روش در مقیاس بسیار گسترده ای در ایالات متحده، چین، سنگاپور، استرالیا و اسپانیا استفاده و معرفی شده است. کشورها به این روش امیدوار هستند و از این رو سنگاپور قصد دارد تا سال ۲۰۶۱ ۳۰ درصد از آب مورد نیاز خود را با نمک زدایی تامین کند.

آب شیرین کن

روش های نمک زدایی آب

روش های مختلفی برای نمک زدایی آب وجود دارد. محبوب ترین ها عبارتند از:

  1. اسمز معکوس
  2. تقطیر
  3. نانو فیلتراسیون
  4. انجماد

تقطیر فرآیندی است که در بزرگترین مقیاس استفاده می شود . این امر به ویژه در مورد تقطیر خلاء صادق است. در سال های اخیر، افزایش قابل توجهی در محبوبیت روش مبتنی بر اسمز معکوس مشاهده می شود. این به لطف توسعه فناوری دیافراگم نیمه تراوا و پمپ های فشار بالا اقتصادی تر امکان پذیر شد.

مدام به دنبال روش های کم هزینه تر می گردند. به همین دلیل، علاقه فزاینده ای به استفاده از انرژی از منابع تجدیدپذیر مانند پانل های خورشیدی وجود دارد. اغلب شما می توانید فرآیند تقطیر را بر اساس نور خورشید انجام دهید .

فرآیند نمک زدایی تصفیه آب | تصفیه فاضلاب چیست | آریاعمران

اسمز معکوس

اسمز فرآیندی است که طی آن مایع از یک غشای نیمه تراوا عبور می کند. ذرات از محلولی با غلظت کمتر به محلولی با غلظت بالاتر هدایت می شوند. این یک فرآیند طبیعی است که در آن نیازی به انرژی اضافی نیست. دستگاه های اسمز معکوس برعکس عمل می کنند. آنها آب را مجبور می کنند که از محلول غلیظ تر به محلول با غلظت کمتر جریان یابد.

برای مطالعه مقاله فیلتر ممبرین کلیک کنید.

دو نوع پروژه اسمز معکوس مربوط به دستگاه های نمک زدایی آب دریا وجود دارد. به عبارت ساده تر، آب توسط پمپ ها به غشای فیلتر هدایت می شود. آلاینده های بزرگتر روی صفحه و سپس روی غشاء در قسمت بیرونی باقی می مانند. یک لوله آب آشامیدنی نمک زدایی شده را حمل می کند، در حالی که لوله دیگر آب نمک را تخلیه می کند. پس از اسمز معکوس، آب علاوه بر آن معدنی می شود.

تصفیه فاضلاب

نوع دوم نیروگاه، به عنوان مثال، توسط نیروگاه نمک‌زدایی خلیج تامپا در نیروگاه هسته‌ای نشان داده می‌شود. آب دریا که در ابتدا برای خنک کردن راکتور استفاده می شد در اینجا نمک زدایی می شود. علاوه بر این، آب از ناخالصی های مکانیکی و آلی از قبل تمیز می شود.

روش اسمز معکوس

اسمز معکوس روشی بسیار پرهزینه در نظر گرفته می شود. برای تولید آب شیرین شده انرژی زیادی لازم است. حتی برخی می نویسند که در حال حاضر چنین نیروگاه هایی ۰٫۴ درصد از تولید روزانه برق جهانی را مصرف می کنند. به همین دلیل دائماً راه حل های جدیدی جستجو می شود و یکی از آنها استفاده از انرژی از منابع تجدیدپذیر – از جمله خورشید – است.

در حال حاضر، شرکت‌ها در حال ایجاد راه‌حل‌هایی هستند که از پانل‌های فتوولتائیک استفاده می‌کنند، که بسیار سازگار با محیط زیست هستند، اما امکان صرفه‌جویی در مصرف انرژی را نیز فراهم می‌کنند. برخی مصرف را ۷۵ درصد کاهش می دهند و تعداد پنل های مورد نیاز نیز چندین برابر کمتر است. هزینه کلی اسمز معکوس کاهش می یابد و این روش را تبدیل به یک جابجایی عالی برای تقطیر می کند.

اسمز معکوس برای نمک زدایی آب دریا و آب شیرین

بین اسمز معکوس که برای نمک زدایی آب دریا استفاده می شود و آب شیرین تفاوت هایی وجود دارد. اول از همه، توجه داشته باشید که آب نمک بسیار خورنده است. بنابراین، یک سیستم اسمز معکوس برای نمک زدایی آب دریا باید از سایر مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شود که اغلب به سادگی گران تر هستند. برای ساخت قطعات از فولاد ضد زنگ و پلاستیک استفاده شده است.

موضوع دیگری که باعث تفاوت اسمز معکوس می شود غشاهای اسمزی است. فشار بسیار بالاتری برای اسمز معکوس برای نمک زدایی آب دریا مورد نیاز است. این در ارتفاع تقریبا ۶۰ بار مورد نیاز است. بنابراین، طراحی بسیار بهتر و پمپ کارآمدتر نسبت به تصفیه آب شیرین مورد نیاز است. آنها نیز باید از پلاستیک مقاوم در برابر خوردگی ساخته شوند. علاوه بر این، پمپ باید طوری طراحی شود که چنین فشار بالایی را تحمل کند و به درستی کار کند.

آب دریا تعداد بسیار بیشتری از غشاهای اسمزی را نسبت به آب شیرین شیرین می کند. کارایی آنها نیز بیشتر است. این البته به هزینه اجزا و تفاوت در هزینه سرمایه گذاری ترجمه می شود. سازندگان غشاهای اسمزی ویژه ای را ایجاد می کنند که فقط و منحصراً به فرآیند نمک زدایی آب دریا اختصاص داده شده است.

در نهایت با توجه به نیاز به استفاده از قطعات اختصاصی برای نمک‌زدایی آب دریا در ساخت تصفیه‌خانه، ممکن است تفاوت هزینه‌های بین اسمز معکوس استاندارد برای تصفیه آب شیرین و یکی برای نمک‌زدایی آب دریا چندین برابر بیشتر باشد .

فروش دستگاه آب شیرین کن

امروزه کسانی که در کار پرورش و تولید هستند، بیشتر از سایرین به  آب شیرین و تصفیه شده برای بازدهی بالاتر نیاز دارند، ازاین رو دستگاه های شیرین کننده آب در انواع و کاربردهای گوناگون مخصوص گلخانه، بیمارستان، کشاورزی، مرغداری، خانگی، صنعتی و … وجود دارد.

شرکت های بسیاری در ایران این دستگاه را به صورت حضوری و آنلاین عرضه و به  فروش می رسانند. از شرکت های که دارای تیم متخصص و ماهر و آشنا به نصب، و تعمیر هستند، دستگاه را تهیه کنید. در زمان خرید حتما گارانتی خدمات پس از فروش را از فروشنده تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید