تصفیه آب صنعتی کاربرد | تصفیه فاضلاب شهری | آریا عمران

فواید تصفیه آب صنعتی: تأسیسات صنعتی و مشاغل کوچک تجاری می توانند آلاینده های مختلفی را در فاضلاب خود ایجاد کنند.

سیستم های تصفیه آب صنعتی می توانند بخشی جدایی ناپذیر از کاربردهای سیستم تصفیه آب صنعتی یا تجاری یا سیستم تصفیه فاضلاب سوم باشند.

در زیر چهار مزیت استفاده صنعتی برای سازماندهی سیستم تصفیه آب ذکر شده است .

فواید تصفیه آب صنعتی | سختی گیر رزینی | شرکت آریاعمران

کاهش مواد جامد معلق

واقعا ارزش کمی فکر کردن را ندارد. اساس کلی اکثر سیستم های تصفیه آب صنعتی کاهش غلظت و کدورت ذرات جامد معلق در جریان آب خام است.

در بیشتر موارد، فیلتراسیون راه خوبی برای تخلیه سیستم های پایین دست در کاربردهای آب فرآیندی است.

برخی از صنایع مانند مواد غذایی/نوشیدنی، خمیر کاغذ/کاغذ، منسوجات و نفت/گاز، سطوح بسیار بالایی از مواد جامد معلق تولید می کنند که هیچ روش فرآوری به تنهایی قادر به تحمل آن نیست. فیلتراسیون راحت تر است.

سختی گیر

کاهش سایر آلاینده ها

بسته به روشی که استفاده می کنید، سیستم فیلتراسیون فقط با مواد جامد معلق یا مشکلات کدورت کار نمی کند.

انواع دیگر سیستم های فیلتراسیون نیز بسته به ماهیت آن سیستم می توانند آلاینده هایی مانند فلزات کمیاب، آمونیاک، ترکیبات آلی فرار، آهن، منگنز و سایر آلاینده ها را حذف کنند. چنین سیستم های فیلتراسیونی می توانند این آلاینده های خاص را کاهش دهند و کارایی سیستم های تصفیه آب ساینده پایین دست را بهبود بخشند.

فواید تصفیه آب صنعتی | سختی گیر رزینی | شرکت آریاعمران

بهره وری پردازش بهبود یافته است

واحدهای فیلتراسیون که به عنوان مکمل سایر سیستم های تصفیه استفاده می شوند، به بهبود راندمان کلی تصفیه کمک می کنند.

این کارایی بیشتر منجر به پیش تصفیه یا پرداخت می شود. به عنوان یک پیش تصفیه، سیستم های تصفیه آب صنعتی غلظت آلاینده ها را به سایر سیستم های تصفیه ساینده در کاربردهای آب فرآیند و فاضلاب کاهش می دهد.

بسیاری از این سیستم‌های پولیش پایین‌دست در غلظت‌های پایین‌تر مؤثرتر عمل می‌کنند. بنابراین می توان از این طریق میزان حذف آلاینده ها را افزایش داد.

در موارد خاص، این سیستم های فیلتراسیون ممکن است در مرحله فرآیند پرداخت استفاده شوند.

این معمولاً در کاربردهای تصفیه فاضلاب در تأسیسات تجاری/صنعتی پس از شفاف سازی فرآیندهای بیولوژیکی MBBR یا فرآیندهای تصفیه الکتروشیمیایی رخ می دهد.

تعمیر و نگهداری تجهیزات کمتر

سیستم های تصفیه آب صنعتی که در شرایط حداکثر راندمان کار می کنند معمولاً تعمیر و نگهداری تجهیزات را در فرآیندهای تصفیه پایین دست کاهش می دهند. آنها معمولاً برای کار کردن فقط به همین دلیل طراحی شده اند.

مزایای خاص تصفیه آب صنعتی

فواید ذکر شده در بالا مفاهیم کمی متفاوت برای انواع مختلف سیستم های فیلتراسیون دارد.

در زیر به طور خاص به دو مزیت خواهیم پرداخت. یک روش یک نوع فیلتراسیون کاملاً فیزیکی است و دیگری از فیلتراسیون فیزیکی و شیمیایی استفاده می کند.

گریز از مرکز

سیستم جداسازی گریز از مرکز یک سیستم فیلتراسیون کاملاً مکانیکی است که سیال ورودی را با سرعت کافی می‌چرخاند تا مواد جامد را به دیواره بیرونی وادار کند.

یک فیلتر در محفظه از ورود مواد جامد اضافی به جریان خروجی آب تصفیه شده جلوگیری می کند.

مکانیسم واحد فیلتراسیون گریز از مرکز، فیلتراسیون موثر مواد جامد معلق را ممکن می سازد.

این فیلتر می تواند بارهای شناور بالاتری را نسبت به سایر انواع فیلترها تحمل کند. این سیستم های تصفیه آب صنعتی، با مزیت افزوده فشردگی، پیش فیلترهای عالی برای حذف TSS و کدورت کار می کنند.

بنابراین، برخلاف سایر روش‌ها، در حالی که هدف خاصی برای حذف جامدات معلق دارد، فیلترهای گریز از مرکز برای جابجایی مواد جامد و کاربردهای صنعتی کدورت مناسب‌تر هستند.

رسانه ها

سیستم های تصفیه آب صنعتی با استفاده از محیط های فیلتراسیون، فیلتراسیون فیزیکی را با سطحی از فیلتراسیون شیمیایی از طریق جذب ترکیب می کنند.

رایج ترین فیلترهای رسانه ای از ماسه استفاده می کنند، اما بر اساس آلاینده هایی که باید حذف شوند عبارتند از آنتراسیت، کربن فعال و زئولیت.

همه اینها باعث کاهش مواد جامد فیلتر می شود ، اما بسته به اینکه از کدام یک استفاده می کنید، می تواند آلاینده های شیمیایی یا آلی را نیز فیلتر کند.

آنتراسیت و ماسه اغلب با هم در فیلترهای چند رسانه ای برای بهبود کیفیت فیلتراسیون به دلیل ساختار فیزیکی متفاوت این دو ماده استفاده می شوند.

کربن فعال

کربن فعال به طور گسترده ای برای حذف کلر و همچنین سایر مواد آلی و شیمیایی از جمله بنزن و ترکیبات آلی فرار (VOCs) استفاده شده است.

از آنجایی که زئولیت های طبیعی چگالی کمتری دارند، می توانند جایگزین فیلترهای شنی شوند و با استفاده از آب کمتر در چرخه شستشوی معکوس، راندمان فیلتراسیون را بهبود بخشند. علاوه بر این، عملکرد تبادل یونی آن می تواند سایر ترکیبات و برخی فلزات کمیاب را کاهش دهد.

این ویژگی ها باعث ایجاد سیستم های تصفیه آب صنعتی با محیط های تصفیه می شود که می توانند از هر چهار مزیت ذکر شده در بالا استفاده کنند. این کاهش آلودگی های دیگر است که با فیلتراسیون فیزیکی به تنهایی حذف نمی شوند. به عنوان مثال، زئولیت ها همچنین می توانند آمونیاک را از فاضلاب حذف کنند.

سیستم های تصفیه آب صنعتی ممکن است راه حلی ساده و ناکارآمد برای کاربردهای پیچیده تر به نظر برسد.

با این حال، استفاده از این سیستم ها به عنوان مکملی برای روش های پردازش پیشرفته تر می تواند کارایی عملیات کلی را افزایش دهد و هزینه های عملیاتی کلی را کاهش دهد.

هر دو عملیات صنعتی و تجاری می توانند از استفاده از سیستم های تصفیه آب صنعتی در کاربردهای تصفیه آب بهره مند شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *