انواع فرایند تصفیه فاضلاب | هوزینگ صنعتی | شرکت آریا عمران

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی: وقتی سرویس بهداشتی را می‌شویید، دوش صبحگاهی می‌گیرید یا برنج را  را داخل سینک آبکش می کنید، آب را به آب فاضلاب تبدیل می‌کنید. اما فاضلاب به خودی خود از بین نمی رود. از زهکش، فاضلاب به تصفیه خانه منتقل می شود، جایی که باید قبل از تخلیه مجدد به طبیعت، تصفیه کامل را طی کند.

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی | فیلتر ممبرین | آریا عمران

تصفیه خانه  ها بنا به روش استفاده شده  درصد زیادی از  فاضلاب خانگی و فاضلاب تمام صنایع را  تصفیه  می کنند. معمولا بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت طول می کشد تا فاضلاب به تصفیه خانه برسد.

در زیر می توانید نحوه تمیز کردن آب در تصفیه خانه را بخوانید.

روش های تصفیه فاضلاب

  1. تمیز کردن مکانیکی: رنده و تله ماسه

وقتی فاضلاب تصفیه نشده به تصفیه خانه می رسد، زباله های قابل مشاهده مانند شاخه ها، کاغذ و پلاستیک روی رنده ها حذف می شود. شن و ماسه در تله ماسه حذف می شوند. قطعات جدا شده از رنده ها و تله های شن و ماسه به طور خودکار به ظروف و به محل دفن زباله کنترل شده منتقل می شوند.

تصفیه فاضلاب

روغن و سایر چربی ها از سطح آب خراشیده شده و به مخازن هضم تصفیه خانه فاضلاب فرستاده می شود.

  1. مخزن

زلال سازی در مخازن زلال سازی، آب ثابت می ایستد تا لجن به ته بیاید. از اینجا به دستگاه هاضم پمپ می شود. مواد شیمیایی برای ارتقای فرآیند تمیز کردن اضافه می شوند – برای مثال سولفات آهن که فسفر محلول را حذف می کند و پلیمرهایی که به ته نشین شدن لجن در آب کمک می کنند.

فیلتر ممبرین

  1. تصفیه بیولوژیکی

در طی تصفیه بیولوژیکی، تعدادی از مواد آلی و همچنین نیتروژن و فسفر حذف می شوند. این کار توسط میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌هایی) که قبلاً در فاضلاب وجود دارند انجام می‌شود و در معرض شرایط متناوب حاوی اکسیژن و بدون اکسیژن قرار می‌گیرند و بنابراین مواد مضر را تبدیل و حذف می‌کنند. برای ادامه فرآیندهای بیولوژیکی، لجن و فاضلاب را به خوبی با هم ترکیب می کنند .

قیمت دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی | فیلتر ممبرین | آریا عمران

  1. پس تصفیه

از زلال سازی آب و لجن مجدداً در مخازن پس از زلال سازی جدا می شوند، جایی که لجن اجازه ته نشین شدن به کف را دارد. بخشی از لجن که حاوی میکروارگانیسم های زنده است، دوباره در تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود.

  1. فیلتراسیون

آب تقریباً تمیز به یک فیلتر شنی پمپ می شود که آخرین ناخالصی های موجود در فاضلاب را حذف می کند. در فیلتر شنی می توان مواد شیمیایی مانند سولفات آهن را اضافه کرد تا در صورت لزوم آخرین فسفر باقیمانده را حذف کند.

آب شیرین کن

  1. اکسیژن رسانی و تخلیه

قبل از اینکه پساب تصفیه شده به داخل جریان برود، برای آخرین بار اکسیژن رسانی می شود، به طوری که ۶۰ درصد اکسیژن در آب وجود دارد. برای زندگی جانوری و گیاهی در رودخانه مفید است.

  1. لجن – مخازن هضم و تولید گاز

در طی فرآیند تمیز کردن، لجن تولید می شود. لجن به مخازن هضم منتقل می شود و در طی ۲۰-۲۵ روز پوسیده می شود و سپس آبگیری می شود تا تا حد امکان آب از لجن خارج شود. پس از آبگیری، لجن برای کمپوست سازی در مرکز محیطی  حمل می شود.

هنگامی که لجن تجزیه می شود، بیوگاز تشکیل می شود. ما گاز را در ژنراتورهای موتور گازی به برق و گرما تبدیل می کنیم. برق می تواند بخشی از مصرف برق تصفیه خانه را پوشش دهد و گرمای مازاد موتورهای گازسوز برای گرم کردن مخازن هاضم و ساختمان های کارکنان استفاده می شود.

چرا تصفیه فاصلاب لازم است؟

در تصفیه خانه  فاضلاب آب را از مواد آلی ، آمونیاک، نیتروژن و فسفر پاک می کنیم. این مواد برای جریان های طبیعی که فاضلاب تصفیه شده در آن تخلیه می شود مضر هستند.

مواد آلی از اکسیژن موجود در آب استفاده می کند و باعث کاهش اکسیژن می شود به طوری که گیاهان، ماهی ها و سایر حیوانات نمی توانند در آنجا زندگی کنند.

نمک های مغذی نیتروژن و فسفر به عنوان کود عمل می کنند و منجر به افزایش رشد جلبک می شوند. هنگامی که جلبک ها می میرند و به پایین فرو می روند، مانند مواد آلی باعث از دست دادن اکسیژن می شوند.

آمونیاک برای ماهی و سایر حیوانات سمی است.

فاضلاب تحت یک بررسی کامل قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی پاک و تصفیه شده  است تا در طبیعت رها شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *