کاربرد دستگاه سختی گیر رزینی | تصفیه فاضلاب صنعتی | آریاعمران

قیمت سختی گیر رزینی: رزین اپوکسی پلیمری است که تحت شرایط خاصی پخت می شود. برای به دست آوردن یک چیز زیبا با دوام، باید یک جزء ویژه – یک سخت کننده اضافه کنید. این اوست که مسئول انجماد سریع اپوکسی است.

قیمت سختی گیر رزینی | هوزینگ استنلس استیل | شرکت آریاعمران

رزین اپوکسی یک ماده دو جزئی است. این لزوما شامل یک سخت کننده است که فرآیند پلیمریزاسیون (سخت شدن) ترکیب را آغاز می کند. اپوکسی بدون سخت کننده عمل نمی کند

. به عبارت دیگر اپوکسی یک ترکیب الیگومری مصنوعی است که به طور گسترده برای ساخت رنگ و لاک الکل (LKM)، چسب، برای ایجاد وسایل خانگی زیبا و بادوام استفاده می شود. یک سخت کننده رزین اپوکسی با شروع فرآیند پلیمریزاسیون به آن کمک می کند تا به خواص نهایی خود دست یابد.

سختی گیر

سخت کننده های رزین اپوکسی از  نظر ترکیب متفاوت هستند. در خانه بیشتر از سخت کننده های آمینی مانند بیسفنول A استفاده می شود.هنگامی که بیسفنول A به اپوکسی اضافه می شود با جزء اصلی آن یعنی اپی کلروهیدرین واکنش می دهد.

با توجه به این واکنش، رزین به طور کامل خواص خود را تغییر می دهد – بسیار سخت و بادوام می شود. اما در همان زمان، بوی شدید آمونیاک در جو منتشر می شود.

هوزینگ

علاوه بر سخت کننده های آمینی، سخت کننده های اسیدی نیز وجود دارد. استفاده از آنها بسیار دشوارتر است و برای کار با آنها به تجهیزات خاصی نیاز دارند. برای اینکه رزین اپوکسی با آنها واکنش نشان دهد، باید تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شود، که انجام آن در خانه تقریبا غیرممکن است. در تولید صنعتی از سخت کننده های اسیدی استفاده می شود زیرا اپوکسی را بسیار قوی تر می کند. این خاصیت ضد آب بودن و مقاومت در برابر دماهای بالا را دریافت می کند و همچنین به دی الکتریک تبدیل می شود.

قیمت سختی گیر رزینی | هوزینگ استنلس استیل | شرکت آریاعمران

نحوه انتخاب هاردنر رزین اپوکسی

قبل از انتخاب یک هاردنر، لازم است بدانید که اپوکسی چگونه و برای چه چیزی استفاده می شود. اگر پلیمریزاسیون در خانه انجام می شود، همیشه باید یک سخت کننده آمین انتخاب کنید.

سپس باید نوع ریخته گری را تعیین کنید:

شفاف، بدون سایه های رنگی و حباب؛

ساختاری که رنگ و شفافیت برای آن چندان مهم نیست.

برای ریخته گری شفاف، از رزین های جواهرات ویژه با افزایش سیالیت استفاده می شود. حباب ها راحت تر از آنها خارج می شوند و رنگ در هر دسته ای همیشه کاملاً شفاف است. آنها با رنگ ، زرق و برق و سایر افزودنی های تزئینی مخلوط می شوند. چنین رزین هایی همیشه با سخت کننده مخصوص به خود همراه هستند که سازنده نسبت های ایده آل را برای آن محاسبه کرده است.

در ریخته‌گری ساختاری از رزین اپوکسی ضخیم‌تری استفاده می‌شود که ممکن است رنگ آن از لاتی به قطعه دیگر متفاوت باشد. سخت کننده آن را می توان جایگزین کرد یا با دست ساخت.

نحوه مخلوط کردن اپوکسی با هاردنر

هنگام مخلوط کردن رزین اپوکسی، رعایت فناوری بسیار مهم است. اگر این کار انجام نشود، محصول نهایی به شدت از نظر کیفیت و ظاهر از دست خواهد رفت. در اینجا قوانین اساسی وجود دارد که همیشه باید هنگام کار با اپوکسی رعایت کنید:

قالب به دقت مهر و موم شده است.

قبل از اختلاط و ریختن حجم زیادی از رزین، یک ریختن آزمایشی انجام می شود.

رزین و هاردنر به مقدار مناسب از قبل در ظروف جداگانه تهیه می شود.

هاردنر کاملاً با رزین مخلوط می شود.

پس از مخلوط کردن، رزین با سخت کننده در ظرف تمیزی ریخته می شود.

ترکیب مخلوط بسیار سریع ریخته می شود.

اینکه چه مقدار سفت کننده به رزین اضافه شود به توصیه های سازنده بستگی دارد. اگر نسبت نقض شود، هیچ کس کیفیت پلیمر تمام شده را تضمین نمی کند.

چه چیزی می تواند جایگزین سختی رزین اپوکسی شود

اغلب هاردنر با اپوکسی عرضه می شود. اما گاهی برای کل حجم رزین کافی نیست. در این صورت می توانید:

خرید همان سخت کننده؛ یک آنالوگ ارزان تر با همان ماده فعال خریداری کنید.

سعی کنید سخت کننده خود را در خانه بسازید.

هنگام انتخاب یک جایگزین، باید سخت کننده اصلی را به دقت مطالعه کنید یا با یک متخصص تماس بگیرید. رایج ترین سخت کننده های آمینی پلی اتیلن پلی آمین (PEPA)، پتیلن تترامین (TETA)، آمینواکریلات و دی اتیلن تریامین هستند.

هر گونه مخلوط و جایگزین خانگی تقریباً همیشه بدتر از سخت کننده اصلی خواهد بود. برای آنها، محاسبه دقیق غیرممکن است و برخی از مواد (به عنوان مثال، اسید فسفریک) در اپوکسی بسیار دشوار است. می توانید سعی کنید سخت کننده های آمینی را با آمونیاک و الکل خشک جایگزین کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *