سیستم تصفیه فاضلاب متمرکز | آب شیرین کن صنعتی | آریاعمران

مراحل تصفیه فاضلاب شهری: ما هر روز از آب برای نوشیدن، دوش گرفتن، شستشو و نظافت و شستن لباس ها استفاده می کنیم. ما آنقدر به داشتن آب تمیز در صورت تقاضا عادت کرده ایم که به ندرت فکر می کنیم که از کجا می آید.

ما آب آشامیدنی خود را از دریاچه ها ، رودخانه ها و مخازن می گیریم. گاهی اوقات ما آن را در آب های زیر زمینی نیز دریافت می کنیم، به این آب های زیرزمینی می گویند .

آب از هر کجا که می آید، قبل از استفاده باید تصفیه شود. این فرآیند تصفیه آب نامیده می شود . این شامل چندین مرحله است که هدف آن قابل شرب کردن آب است.

هوزینگ

مراحل تصفیه فاضلاب شهری | هوزینگ فلزی | شرکت آریا عمران

اولین مرحله در تصفیه آب، پیش تصفیه است . در این مرحله، آب از شبکه ای عبور می کند که زباله های بزرگی مانند شاخه ها یا زباله ها را به دام می اندازد. این فرآیند به ویژه هنگامی که آب از دریاچه ها یا رودخانه ها می آید بسیار مهم است.

آب این چشمه ها بیشتر از آب های زیرزمینی حاوی زباله های بزرگ است. سپس آب از طریق فرآیند لخته سازی می گذرد .

این فرآیند شامل کنار هم قرار دادن ذرات کوچک در حالت تعلیق برای تشکیل ذرات بزرگتر است. این باعث حذف گل و لای و میکروارگانیسم ها از آب می شود.

این امر با افزودن مواد شیمیایی به آب که باعث چسبیدن کثیفی و ذرات به هم می شود به دست می آید. این ذرات سپس توده ها یا لخته ها را تشکیل می دهند. بیشتر این توده های بزرگ در ته آب فرو می روند. به این رسوب گذاری می گویند. سپس مواد جامد از آب خارج می شوند.

مرحله فیلتراسیون

مرحله بعدی فیلتراسیون است . آب از فیلترهای ساخته شده از ماسه و زغال سنگ عبور می کند. این ذرات جامد باقی مانده را حذف می کند.

آخرین مرحله در فرآیند تصفیه آب، گندزدایی است . سپس کلر به آب اضافه می شود که اکثریت قریب به اتفاق میکروارگانیسم هایی که می توانند باعث بیماری شوند را از بین می برد. در نهایت، آب به خانه ها، مدارس و مشاغل هدایت می شود تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.مراحل تصفیه فاضلاب شهری | هوزینگ فلزی | شرکت آریا عمران

 

تصفیه فاضلاب شهری

به آبی که در توالت ها ریخته می شود یا از زهکشی تخلیه می شود، فاضلاب نامیده می شود. این آب ها قبل از برگشت به محیط زیست یا استفاده مجدد باید تمیز شوند. تصفیه فاضلاب شامل سه مرحله اصلی است. در تصفیه خانه آب یا تصفیه خانه فاضلاب انجام می شود .

مراحل تصفیه فاضلاب شهری

این فرآیند غربالگری و الک نامیده می شود . این شبکه برای جمع آوری زباله های بزرگ مانند زباله ها استفاده می شود. سپس فاضلاب مرحله تصفیه اولیه را آغاز می کند . در این مرحله مواد زائد جامد حذف می شوند.

برای انجام این کار، فاضلاب در حوضچه های بزرگ قرار می گیرد و اجازه می دهد تا مواد جامد به پایین فرو بروند. به این فرآیند ته نشینی می گویند . لجنی که در کف حوضچه نشسته است با استفاده از پمپ ها حذف می شود.

این لجن کنار گذاشته می شود و سپس آب راه خود را تا مرحله تصفیه ثانویه ادامه می دهد . در این مرحله، بقایای کوچکی از مواد آلی با فرآیندی به نام هوادهی حذف می‌شوند .

سپس هوا به داخل حوضچه های آب تزریق می شود. باکتری ها از این هوای اضافی برای تجزیه سریعتر مواد آلی استفاده می کنند. سپس مواد آلی ته نشین شده و حذف می شوند. هوادهی همچنین اجازه می دهد تا هرگونه کثیفی، گریس یا روغن به سطح برود و پاک شود.

پس از تصفیه ثانویه، ۹۰-۹۵ درصد آلاینده ها از آب حذف شده است. بنابراین می توان این آب را به دریاچه ها و رودخانه ها بازگرداند.

مرحله پایانی تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب با تصفیه ثالث پایان می یابد . هدف این مرحله تمیز کردن آب به اندازه کافی برای نوشیدن است. جامدات باقیمانده در مخزن ته نشینی نهایی ته نشین می شوند و سپس خارج می شوند. آب نیز از فیلتر شنی عبور می کند و با کلر ضد عفونی می شود.

متأسفانه، تمام فاضلاب ها به اندازه کافی تصفیه نمی شوند. دلایل متعددی می تواند این وضعیت را توضیح دهد. برخی از تصفیه خانه های فاضلاب نیز آب طوفان را تصفیه می کنند .

در هنگام باران های شدید، مقدار آبی که باید تصفیه شود می تواند از ظرفیت یک ایستگاه فراتر رود . فاضلاب تصفیه نشده نیز برای اهداف تعمیر و نگهداری یا ساخت و ساز تخلیه می شود .

فاضلاب شهری یکی از بزرگترین منابع آلودگی آب در جهان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *