فاضلاب شهری چیست | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آریاعمران

مشکل تصفیه فاضلاب صنعتی: امروزه مشکل تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار حاد است. علاوه بر این، هر سال پیچیده تر می شود. مشکلاتی که در این زمینه ایجاد می شود به دلیل تنوع بسیار زیاد ناخالصی ها است. ترکیب و تعداد آنها به دلیل پیدایش صنایع جدید و تغییر در صنایع موجود دائماً در حال تغییر است.

مشکل تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ چیست | آریاعمران

فوریت مشکل تصفیه فاضلاب صنعتی

در هر شهر و هر مکان صنعتی سیستمی از خطوط لوله زیرزمینی و تصفیه خانه های فاضلاب وجود دارد.

با کمک آنها، دفع زباله های مایع استفاده شده و ضایعات، فیلتر کردن و ضد عفونی کردن، خنثی سازی و تصفیه لجن تولید شده در طول این عملیات. زهکشی ها زمانی ایجاد می شوند که از آب لوله کشی یا طبیعی برای مصارف خانگی و همچنین فرآیندهای تکنولوژیکی در تاسیسات تولید استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب

زباله های مایع منبع بیماری های مختلفی هستند که می توانند گسترده باشند. اثرات منفی فاضلاب بر طبیعت در این راستا، نه تنها باید به طور عمدی زباله ها را دفع کرد، بلکه از فیلتر و ضد عفونی آنها نیز اطمینان حاصل کرد که تمام عواقب خطرناک احتمالی تأثیر آنها را از بین می برد.

روش های تصفیه فاضلاب

فرآیند خود فیلتراسیون در شبکه رودخانه و دیگر آب های طبیعی صورت می گیرد تا زمانی که دبی های صنعتی و خانگی چندان زیاد نبود، رودخانه ها به خوبی با جریان خود کنار آمدند.

با شروع عصر صنعتی، میزان ضایعات به طور چشمگیری افزایش یافت. مخازن دیگر نمی توانند چنین تخلیه هایی را تحمل کنند. از این نظر، خنثی سازی، فیلتر کردن و دفع جریان های مضر  با روشهای فیزیکی و شیمیایی تصفیه  ضروری بود.

روش‌های مدرن تصفیه فاضلاب، پردازش پسماندهای مایع به منظور حذف یا از بین بردن ترکیبات مضر موجود در آن است. فیلتر کردن و خنثی سازی فرآیندهای بسیار پیچیده ای هستند.مشکل تصفیه فاضلاب صنعتی | هوزینگ چیست | آریاعمران

هوزینگ

در آنها، مانند بسیاری دیگر، مواد اولیه و محصولات نهایی وجود دارد. چندین روش متداول برای فیلتر کردن زباله وجود دارد:

روش های مکانیکی تصفیه فاضلاب

فرآیندهای اصلی در آنها فیلتر کردن و ته نشین شدن است. در حین کار، ذرات مکانیکی از فاضلاب حذف می شوند.

بسته به اندازه آنها، ناخالصی های درشت پراکنده با استفاده از الک، شبکه، مخازن سپتیک، ستون های شنی، کودگیرهای طرح های مختلف حذف می شوند.

آلاینده های سطحی با استفاده از تانک های سپتیک، تخلیه نفت گاز و سایر تاسیسات حذف می شوند. روش های مکانیکی تصفیه فاضلاب امکان جداسازی ترکیبات نامحلول از زباله های مایع صنعتی را تا ۶۰-۷۵٪ فراهم می کند.

هنگام استفاده از این روش ها در شرکت ها، تا ۹۵ درصد ناخالصی ها از “مواد خام” به دست می آید که بسیاری از آنها در فرآیندهای تکنولوژیکی مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

روشهای فیزیک و  شیمیایی:  تصفیه فاضلاب در طی فیلتراسیون، هنگام استفاده از این روش ها، ناخالصی های معدنی و ریز پراکنده محلول از زباله های مایع حذف می شوند، ترکیبات آلی و مواد ضعیف اکسید کننده از بین می روند.

رایج ترین روش های فیزیکی و شیمیایی تصفیه فاضلاب عبارتند از انعقاد، استخراج، جذب، اکسیداسیون و غیره. الکترولیز به طور گسترده استفاده می شود.

این و سایر روش های مشابه برای تمیز کردن فاضلاب از فلزات سنگین در مس، رنگ و لاک، سرب و سایر شرکت ها استفاده می شود. در جریان الکترولیز، ناخالصی های آلی از بین رفته و ترکیبات معدنی از آنها جدا می شود.

روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب

در طی فیلتراسیون توسط این روش ها، معرف های مختلفی به زباله های مایع اضافه می شود. آنها با آلاینده ها تعامل دارند. در نتیجه، دومی به شکل مواد معدنی رسوب می‌کند.

فرآیندهای تصفیه فاضلاب شیمیایی می توانند محتوای ترکیبات نامحلول را تا ۹۵% و ناخالصی های محلول را تا ۲۵% کاهش دهند.

هنگامی که بیش از یک روش استفاده می شود، فیلتر ترکیبی نامیده می شود.

روشهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

این روش ها  در فیلتر کردن زباله های مایع اهمیت ویژه ای دارند. روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بر اساس استفاده از قوانین طبیعی موجود است.

امروزه از چندین نوع دستگاه فیلتراسیون مانند مخازن هوا، حوضچه های بیولوژیکی و بیوفیلترها استفاده می شود.  قبل از اینکه ماده اولیه وارد این دستگاه ها شود از فیلترهای دیگر عبور می کند.

در مرحله اول ترکیبات جامد از زباله حذف می شوند. سپس از روش های تصفیه فاضلاب استفاده کنید که امکان حذف باکتری های بیماری زا را فراهم می کند. برای این منظور معرف های مناسب به مواد اولیه اضافه می شود.

اصلی ترین آنها کلر مایع و سفید کننده است. ضد عفونی به روش های دیگری انجام می شود. به عنوان مثال، ازن زنی، الکترولیز و فیلتراسیون اولتراسونیک انجام می شود. روش های بیولوژیکی در پاکسازی فاضلاب خانگی بسیار موثر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *