آب شیرین کن با روش RO | تصفیه فاضلاب | آریاعمران

کارایی آب شیرین کن RO : اسمز معکوس ( RO ) یک فرآیند تصفیه آب است که از غشای تا حدی قابل نفوذ برای جداسازی یون ها ، مولکول های ناخواسته و ذرات بزرگ از آب آشامیدنی استفاده می کند. در سیستم اسمز معکوس فشار اعمال شده برای غلبه بر آن استفاده خواهد شد. فشار اسمزی که یک خاصیت جمعی است ناشی از تفاوت در پتانسیل شیمیایی حلال است که یک پارامتر گ ترمودینامیکی است.

کارایی آب شیرین کن RO | هوزینگ فلزی | آریا عمران

اسمز معکوس می تواند بسیاری از گونه های شیمیایی محلول و معلق و همچنین گونه های بیولوژیکی را حذف کند. آنها از آب استخراج می شوند و هم در فرآیندهای صنعتی و هم در تولید آب آشامیدنی استفاده می شوند و در نتیجه املاح را به دام می اندازند.در سمت فشار غشا قرار دهید و حلال را بگذارید حلال به طرف دیگر عبور کند .

در فرآیند اسمز، حلال به طور طبیعی از ناحیه ای با غلظت املاح کم ( پتانسیل آب بالا ) از طریق غشاء به ناحیه ای با غلظت املاح بالا حرکت می کند. (پتانسیل آب کم) نیروی محرکه حرکت حلال کاهش است. انرژی بدون گیبس زمانی که اختلاف غلظت حلال در دو طرف غشاء کاهش می یابد، سیستم را نشان می دهد.

این یک فشار اسمزی ایجاد می کند زیرا حلال به یک محلول غلیظ تر حرکت می کند. استفاده از فشار خارجی برای معکوس کردن جریان طبیعی حلال خالص در نتیجه اسمز معکوس می شود. این فرآیند مشابه کاربرد سایر فناوری های غشایی است.کارایی آب شیرین کن RO | هوزینگ فلزی | آریا عمران

اسمز معکوس RO

اسمز معکوس از این جهت با فیلتراسیون متفاوت است که مکانیسم جریان سیال ناشی از اسمز از طریق غشا است. مکانیسم حذف غالب در فیلتراسیون غشایی، کرنش کردن یا سایز کردن است. بنابراین، با اندازه منافذ ۰٫۰۱ میکرومتر یا بزرگتر، فرآیند می تواند بدون در نظر گرفتن پارامترهایی مانند فشار و غلظت محلول، از نظر تئوری به کارایی کامل برسد.

اسمز معکوس شامل انتشار حلال از طریق یک غشای غیر متخلخل یا استفاده از نانوفیلتراسیون با منافذ ۰٫۰۰۱ میکرومتری است که از نظر حلالیت یا انتشار متفاوت است. و این فرآیند وابسته به فشار غلظت املاح و سایر شرایط است.

آب شیرین کن

اسمز س بیشتر برای استفاده در نمک زدایی آب آشامیدنی و صنعتی از آب دریا با حذف نمک و سایر مواد زائد از مولکول های آب شناخته شده است. از این رو دستگاه های آب شیرین کن با روش تشکر معکوس بسیار محبوب اند‌.

مراحل نمک زدایی آب با اسمز معکوس

فیلتر رسوب برای به دام انداختن ذرات مختلف از جمله زنگ زدگی و کربنات کلسیم.

فیلتر لجن ثانویه با یا بدون منافذ کوچکتر

فیلترهای کربن فعال برای به دام انداختن ترکیبات آلی و کلر که به برخی از غشاهای کامپوزیت لایه نازک حمله کرده و آنها را کاهش می دهد.

فیلتر اسمز معکوس که یک غشای کامپوزیت لایه نازک است.

این یک لامپ فرابنفش جایگزین برای کشتن میکروارگانیسم هایی است که ممکن است با اسمز معکوس از فیلتر غشایی فرار کنند.

همچنین، ممکن است از فیلتر کربن دوم برای جذب مواد شیمیایی استفاده شود که توسط غشای اسمز معکوس حذف نمی شوند.

در برخی از سیستم ها، پیش فیلتر کربن حذف شده است. و از خمیر تری استات سلولز CTA (تری استات سلولز) به عنوان خمیر محصول جانبی متصل به لایه مصنوعی استفاده می شود.

و اجازه تماس با کلر موجود در آب را می دهد اینها به مقدار کمی کلر در منبع آب نیاز دارند تا از تشکیل باکتری جلوگیری شود. نرخ رد معمول برای غشاهای CTA 85-95٪ است.

هوزینگ

غشای تری استات سلولز مستعد پوسیدگی است مگر اینکه با آب کلردار محافظت شود. در حالی که غشاهای کامپوزیت لایه نازک تمایل دارند تحت تأثیر کلر تجزیه شوند.

غشاهای کامپوزیت

غشاهای کامپوزیت لایه نازک (TFC) از مواد مصنوعی ساخته شده اند. و لازم است قبل از ورود آب به غشا، کلر را حذف کنید. برای محافظت از عناصر غشایی TFC در برابر آسیب کلر.

فیلترهای کربن به عنوان پیش تصفیه در تمام سیستم‌های اسمز معکوس مسکونی استفاده می‌شوند. غشاهای TFC نرخ دفع بالاتری بین ۹۵ تا ۹۸ درصد و عمر طولانی‌تری نسبت به ممبران دارند.

دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس قابل حمل برای تصفیه آب شخصی در محل موجود است. به طور موثر کار کند آبرسانی به این واحدها باید تحت فشار باشد (۲۸۰ کیلو پاسکال (۴۰ psi) یا بالاتر طبیعی است . پردازشگرهای آب اسمز معکوس قابل حمل را می توان برای افرادی که در مناطق روستایی بدون آب تمیز زندگی می کنند استفاده کرد.

مردم روستایی آب رودخانه ها یا اقیانوس ها را مجبورند خودشان فیلتر می کنند. زیرا استفاده از این دستگاه آسان است. (آب نمک ممکن است نیاز به غشاهای خاصی داشته باشد.) برخی از مسافران در سفرهای طولانی دریایی، ماهیگیران یا کسانی که  در جزیره به طور تفریحی اقامت می کنند نیز از این دستگاه استفاده می کنند.

در کارخانه های صنعتی برای تولید مواد دارویی و غذایی، همینطور برای جلوگیری ازاسیب رسیدن به ماشین آلاتدر برابر آب شور از این دستگاه استفاده می شود.

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

در بازار متوجه خواهید شد که قیمت اسمز معکوس بسیار بالاست. در سطح فنی، باید بدانید که برای فیلتر کردن یک لیتر آب، بسته به مدل باید ۱ یا ۲ را رد کنید.

بودجه ای که برای نگهداری سیستم و نگهداری آن در نظر گرفته می شود،

بستگی به واحد اسمز شما دارد. یک دستگاه اسمز معکوس با سیستم سرنیزه هزینه تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به یک واحد اسمز معکوس استاندارد دارد.

قیمت دستگاه اسمزمعکوس به میزان آب فیلتر شده، برند ،متریال، قابلیت برنامه ریزی و ..‌ دارد . برای آگاهی از قیمت مدل انتخاب شده با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *