چگونگی کارایی آب شیرین کن | هوزینگ صنعتی | آریا عمران

کاربرد دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی: گفته می شود که غشاهای اسمز معکوس در دهه ۱۹۵۰ در ایالات متحده شروع به توسعه کردند. هدف از توسعه اولیه، شیرین کردن آب دریا به عنوان یک اقدام متقابل در برابر کمبود آب آشامیدنی در آینده بود.استفاده عملی در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و همچنین برای تامین آب در مناطقی که آب آشامیدنی در آنها در حال حاضر کمیاب است و برای تامین آب خانگی در کشتی های تفریحی لوکس مفید است. در سایر کشورها نیز، سیستم‌های نمک‌زدایی غشایی اسمز معکوس در مقیاس بزرگ برای مصارف گوناگون مشغول به کارهستند.

کاربرد دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی | هوزینگ | آریاعمران

تجهیزات تصفیه آب غشایی اسمز معکوس نیز برای تامین آب پناهندگان و تامین آب آشامیدنی برای اعضا در فعالیت های بین المللی حفظ صلح و فعالیت های پشتیبانی تامین آب نیروهای دفاع شخصی در کشورهای مختلف استفاده می شود .

ایستگاه فضایی بین المللی

یک غشای اسمز معکوس در توالت نصب شده است که عملکردی تاریخی دارد و ادرار را به آب آشامیدنی تبدیل می کند و به فعالیت در فضا کمک می کند.

دستگاه تصفیه آب غشایی اسمز معکوس خانگی

برخی از دستگاه  اسمز معکوس برای شیرین کردن و تصفیه آب خانگی استفاده می کنند. یک دستگاه تصفیه آب غشایی اسمز معکوس خانگی عمومی دارای عملکردهای زیر است.کاربرد دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی | هوزینگ | آریاعمران

پمپ فشار

همانطور که قبلا ذکر شد، برای استفاده از پدیده اسمز معکوس، فشار قوی به آب لوله کشی ضروری است. بنابراین دستگاه های تصفیه آب غشایی اسمز معکوس خانگی مجهز به پمپ فشار می باشند.

روش فیلتراسیون متقاطع

یک دستگاه آب شیرین کن عمومی از “روش فیلتراسیون کل” استفاده می کند که آب را با عبور عمودی آب از محیط فیلتر تصفیه می کند.

از سوی دیگر، در دستگاه های تصفیه آب غشایی اسمز معکوس خانگی، «روش فیلتراسیون با جریان متقاطع» که در آن آب به موازات غشای فیلتراسیون جریان می یابد، رایج است.

آبی که از غشاء عبور کرده است به عنوان آب تصفیه شده خارج می شود، اما آبی که از غشاء عبور نکرده است (حاوی خاک) تخلیه می شود.

از آنجایی که غشاهای اسمز معکوس ظرفیت تصفیه آب بالایی دارند، مستعد گرفتگی هستند، بنابراین، این روش می تواند ناخالصی های چسبیده به غشای فیلتراسیون را کاهش دهد و ظرفیت فیلتراسیون را برای مدت طولانی حفظ کند.

با این حال، آب تصفیه نشده تخلیه می شود و مقدار آب تصفیه شده را کاهش می دهد. بنابراین، بسیاری از آنها عملکردهایی مانند ذخیره آب تصفیه شده در یک مخزن دارند تا بتوان از آن استفاده کرد.

هوزینگ

استفاده ترکیبی از کربن فعال

گفته شد که غشای اسمز معکوس می تواند تقریباً تمام ناخالصی های موجود در آب را حذف کند، اما گفته می شود که اگر مستقیماً از آب خام (آب لوله کشی) عبور داده شود، احتمال گرفتگی و خراب شدن غشاء به دلیل باقیمانده کلر و غیره وجود دارد.

بنابراین، در بسیاری از دستگاه های تصفیه آب غشایی اسمز معکوس خانگی، از محیط های فیلتری مانند کربن فعال به عنوان پیش تصفیه برای غشای اسمز معکوس استفاده می شود.

ویژگی های “آب RO”

آبی که با استفاده از دستگاه غشایی اسمز معکوس ساخته می شود، «آب RO» نامیده می شود. (چون تا حد امکان به H2O نزدیک است، گاهی اوقات از نام هایی مانند «آب خالص» برای آن استفاده میشود).

آب RO نه تنها با نصب دستگاه تصفیه آب غشایی اسمز معکوس در آب لوله کشی در منزل، بلکه با استفاده از سرور یا کانتینر آب قابل استفاده است.

در مورد دوم، علاوه بر آب لوله کشی، آب زیرزمینی مورد استفاده برای آب معدنی ممکن است به عنوان آب خام استفاده شود. تقریباً همه مواد به جز مولکول های آب قابل حذف هستند، بنابراین خواص آب تولید شده اساساً یکسان است.

آب RO همچنین بسیاری از مواد معدنی موجود در آب را حذف می کند.
از نظر طبقه بندی سختی، “آب نرم” با محتوای کم منیزیم و کلسیم است.

بنابراین در مقایسه با آب معدنی، ویژگی های کمی مانند طعم و عطر خود آب وجود دارد. مقداری آب RO ممکن است پس از تصفیه به طور مصنوعی با مواد معدنی اضافه شود.

مصارف “آب RO”

・ برای نوشیدنی و غذا

آب RO که تقریباً فاقد مواد معدنی مانند منیزیم و کلسیم و همچنین ناخالصی است، تقریباً هیچ “عادتی” از خود آب ندارد.

بنابراین گفته می‌شود وقتی از آن برای تهیه نوشیدنی یا آشپزی استفاده می‌کنید، می‌توانید طعم و عطر مواد را کاملاً بدون ایجاد مزاحمت در آنها به نمایش بگذارید.

در واقع در صنایع غذایی از آن به عنوان آب خام برای نوشابه و آب برای فرآوری مواد غذایی استفاده می شود.

・ برای تهیه و نوشیدن شیر کودک

شما می خواهید به کودک خود آب تمیز و بدون آلودگی بدهید. گفته می شود که اگر حاوی مواد معدنی زیادی باشد، ممکن است به اندام های داخلی نوزاد فشار وارد کند.

بنابراین، افراد بیشتری آب RO را به عنوان آب برای تولید شیر و نوشیدنی برای نوزادان انتخاب می کنند.

در پایان

در پایان، می خواهم ویژگی های دستگاه های تصفیه آب غشایی اسمز معکوس و آب RO را به طور خلاصه بیان کنم.

یک دستگاه تصفیه آب غشایی اسمز معکوس از پدیده اسمز معکوس برای تولید آب تصفیه شده با اعمال فشار به آب خام استفاده می کند.

غشاهای اسمز معکوس نه تنها برای دستگاه های تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی، بلکه برای نمک زدایی آب دریا و فعالیت های پشتیبانی تامین آب بین المللی نیز استفاده می شوند.

برای دستگاه های تصفیه آب غشایی اسمز معکوس نیمه صنعتی ، ظرفیت تصفیه آب با اتخاذ روش فیلتراسیون جریان متقاطع و استفاده از آن در ترکیب با کربن فعال حفظ می شود.

آب RO تولید شده توسط غشای اسمز معکوس تقریباً هیچ ناخالصی یا مواد معدنی ندارد و تا حد امکان به H2O نزدیک است.

آب RO برای نوشیدنی، پخت و پز، تولید شیر کودک، کشاورزی، پرورش ماهی ، برخی کارخانه های تولیدی و…. استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *