ویژگی آب شیرین کن دریایی | تصفیه فاضلاب چیست | آریاعمران

انواع آب شیرین کن صنعتی: در این مقاله به دو مبحث خواهیم پرداخت. اول در رابطه با انوع آب شیرین کن صنعتی صحبت می کنیم و سپس به انواع روش های تصفیه پساب خواهیم پرداخت. مجموعه آریاعمران به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان دستگاه آب شیرین کن در کشور به حساب می آید و همیشه سعی خود را معطوف بر این نکته کرده که بهترین ها را به کاربران خود ارائه دهد.

انواع آب شیرین کن صنعتی | روشهای تصفیه پساب | آریاعمران

طبق نتایجی که از طریق انجمن جهانی نمک زدایی به دست آمده در سرتاسر دنیا نزدیک به ۱۸۵۰۰ واحد شیرین سازی در حال کارذ و بهره برداری است که ظرفیت آن ها چیزی نزدیک به هشتاد و هفت میلیون متر مکعب در روز است. این میزان می تواند احتیاجات نزدیک به سیصد میلیون نفر را برآورده سازد. افزایش قابل توجه ظرفیت تولید در سال ۲۰۱۵ موجب گردیده است که ما به ضرورت بهره مندی از آب شیرین کن پی ببریم. در دسترس بودن منابع زیاد انرژی فسیلی در مناطق مختلفی از خاورمیانه به اضافه دسترسی عالی به دریاهای آزاد باعث گردیده تا بهره برداری از مجتمع های بزرگ نمک زدایی امکانپذیر به نظر برسد. در قسمت بعد به انوع آب شیرین کن صنعتی خواهیم پرداخت

گونه های مختلف آب شیرین کن صنعتی

در یک دسته بندی کلی می توان آب شیرین کن های صنعتی را به دو گونه تقسیم بندی کرد: ۱٫ شیوه های حرارتی که به منظور فرایند نمک زدایی به انرژی گرمایی و همچنین حرارتی احتیاج دارند و شیوه های غشایی که از فشار هیدرولیکی بهره می برند. این سیستم هایی که از نمک زدایی حرارتی استفاده می کنند انواع گوناگونی دارد اما تقطیر فلش چند مرحله ای و ایضا چند اثره از رایج ترین شان به حساب می آیند.

تقطیر چند مرحله ای

تقطیر فلش چند قطره ای به عنوان یکی از مدل های آب شیرین کن های حرارتی به حساب می آید که آب در آن تبخیر می گردد و به واسطه تقطیر آنی از آب دریا سوا می شود. انرژی رها شده نیز از میعان بخار آب به منظور فراهم کردن انرژی مرحله پسین مورد استفاده قرار می گیرد.

تقطیر به صورت چند اثره

این نوع از تقطیر به واسطه effect  کار می کند. آب ورودی در درون لوله های افقی یا عمودی قرار می گیرند و رفته رفته گرم می شوند تا به بخار بدل گردند. پس از انجام این مرحله، بخار به منظور گرم کردن بیشتر آب مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور افزایش بهره وری این سیستم می شود واحد نمک زدایی را در کنار نیروگاه به وجود آورد و از بخاری که در نیروگاه تولید می شود برای گرم نگه داشتن آب دریا بهره برد. در این مدل از آب شیرین کن با موانعی همچون بیشیشنه دما و همچنین بیشینه تعداد اثر رو به رو هستیم.

انواع آب شیرین کن صنعتی | روشهای تصفیه پساب | آریاعمران

انواع روش های تصفیه پساب

در این بخش از مقاله خود به موضوع انواع روش های تصفیه فاضلاب اشاره خواهیم داشت. باید این نکته را هیمشه در نظر گرفت که در تصفیه فاضلاب و یا تصفیه پساب مجموعه ای از روش ها با هم جواب خواهند داد و یک شیوه به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز ما باشد. در یک تقسیم بندی کلی تصفیه فاضلاب مشتمل بر سه مرحله است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

مراحل موجود در تصفیه پساب

مراحل ابتدایی: در مراحل اولیه استاندارد کیفیت موجود در فاضلاب اندازه گرفته و برای نیل به مرحله بعدی تثبیت می شوند. این شیوه حاوی تنظیم پی اچ، از میان برداشتن ذرات کلوییدی و در برخی از موارد کاهش اکسیژن مورد احتیاج شیمیایی از فاضلاب است.

مرحله دوم: این مرحله مشتمل بر شیوه های فیزیکی، شیمیایی و ایضا بیولوژیکی می شود که امکان دارد به شکل ترکیبی یا جدا از هم صورت بگیرد. به عنوان نمونه، انعقاد، اکسید کردن، جدا نمودن به همراه غشا، و همچنین تصفیه بیولوژیکی مهم ترین قسمت از تصفیه فاضلاب به حساب می آید. این شیوه های می توانند مقدار آلاینده ها را تا حد خوبی پایین بیاورند. با توجه به نوع و همچنین مقدار آلاینده های جاری در فاضلاب، فرایند تبادل نمودن یون ها، جذب و دیگر فرایند ها امکان دارد تا به از میان برداشتن آلاینده ها کمک شایانی داشته باشد. در نهایت برای جست و جو و پیدا کردن بهترین شیوه تصفیه فاضلاب صنعتی باید به چیستی آلاینده ها، غلظت این مواد در فاضلاب و … توجه داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *